„Důvodem je zejména skutečnost, že náklady na jednu transakci v pokladně územního pracoviště finančního úřadu představují částku ve výši 42,50 korun, přičemž například Česká pošta nabízí obdobnou službu v komerčním režimu za 29 korun," vysvětlila Jiřina Plášilová z Finančního úřadu pro Středočeský kraj.
„Navíc v případě zachování pokladen by musela finanční správa investovat značné prostředky do bezpečnosti pokladen, což by s ohledem na tento záměr nebylo hospodárné," upřesnila mluvčí.
Ke konci roku končí celá votická pobočka
Na Benešovsku se uzavření pokladen týká Votic a Vlašimi. Navíc podle informací z votické radnice bude jejich pobočka celá zrušená ke konci roku.
„Vše si lidé budou vyřizovat v Benešově, což bude zejména pro starší lidi z vesnic komplikované," konstatoval starosta Jiří Slavík.
Pro lidi stále i po 1. září trvá možnost daňovou povinnost uhradit bezhotovostním převodem z účtu, případně prostřednictvím poštovní poukázky typu „A". Tyto jsou k dispozici na všech územních pracovištích.
Aternativou bude SIPO
Jako alternativu nejčastějšího hotovostního placení, například úhrady daně z nemovitých věcí, nabídne finanční správa od ledna příštího roku možnost placení této daně prostřednictvím soustředěné inkasní platby obyvatelstva (SIPO).
Pro nejbližší období placení daně z příjmů a daně z nemovitých věcí připravuje finanční správa i další alternativu pro platby v hotovosti, jakou byla v minulosti například takzvaná „daňová složenka", kterou bylo možné platit daně bezplatně na přepážkách České pošty.
„Tato služba byla velmi oblíbená zejména proto, že pokladen územních pracovišť finančních úřadů je 201 a mají oproti více než 3000 provozovnám České pošty nesrovnatelně menší kapacitu," konstatovala Jiřina Plášilová z Finančního úřadu pro Středočeský kraj.
„Snahou finanční správy je, aby podnikatelské subjekty platily daně primárně bezhotovostně a pro občany platící daně ze svého majetku nebo nakládáním s ním, aby se zvýšil komfort hotovostního placení," doplnila mluvčí.