„Naposledy jsem tady dělníky viděl minulý týden v pátek. Pak naložili stroje na podvalníky a odvezli je  s tím, že jedou na jinou stavbu," konstatoval Miroslav Klapač z prodejny barev a drogerie.

„Když firma,  která práce provádí, odbagrovala vozovku, došlo při zhutňování k prasknutí vodovodu. Při  jeho opravě bylo zjištěné, že trubky jsou ještě olověné a tak jsme rozhodli o výměně vodovodního řadu v uzavření části ulice i několika domovních přípojek," vysvětlil místostarosta Tomáš Válek.

Rekonstrukce vodovodního řadu v horní části Pražské ulici ale není součástí projektu, na nějž Votice čerpají dotaci.  Musí jí tedy uhradit z jiných finančních zdrojů.

„Museli jsme využít, že je povrch ulice otevřený. Nebylo by zodpovědné nechat vozovku zaasfaltovat a čekat, kde se objeví nějaká další závada. A znovu Pražskou rozkopat," upřesnil místostarosta s tím, že by dělníci měli nastoupit na výkop nového vodovodního řadu v nejbližších hodinách.

Podobnou kúru čeká i kanalizační řad, u něhož vymění  vpustě.

Chodci na okraji rozkopané ulice balancují. Několik jich údajně z chodníku do vybagrované silnice už spadlo. Radnice si je vědomá, že jsou chodníčky úzké, ale pro zachování šířky jízdních pruhů pro provoz je bez dopravního opatření (jednosměrná ulice) nelze do vozovky rozšířit.  „Dřív Pražskou projela čtyři auta za den, ale provoz mnohonásobně stoupl," podotkl místostarosta.

Původní termín dokončení první etapy rekonstrukce Pražské ulice byl 15. prosinec, což se asi nestihne. „Otevření ulice se možná posune ke konci roku," připustil Tomáš Válek.

Obchodníky v postižené části města trápí pokles počtu zákazníků i znemožněné zásobování prodejen.  Dodávková auta k nim nezajedou.

„Asi to budu muset zavřít. Přes rozkopanou ulici se sem děti nedostanou. Když tady byli stavební dělníci, tak alespoň zašli na svačinu," posteskla si provozovatelka občerstvení v Pražské ulici naproti škole.  „A to jsem tady od června v nájmu, na nějž si těžko vydělám," upřesnila.  Dodávková auta se zbožím se k „bufíku" stavbou nedostanou.  „Zavážím si zboží osobním autem. I když je sem zákaz," povzdychla  si obsluha s tím, že chápe, že celková oprava ulice je potřebná.

Barvy vozil muž na rudlíku v noci

Na ztížené zavážení zboží  doplácí všechny obchody v uzavřeném úseku. „Zásobování? Tak já  vám povím, jak jsem to praktikoval, když byla silnice celá rozbagrovaná. Kamion mi barvy složil na parkovišti u marketu. Já si kbelíky  naložil do auta a přivezl na parkoviště na náměstí. A odtud v noci, kdy už na stavbě nedělali, na rudlíku, maximálně po třech aby mi nespadly,  do prodejny," popsal Miroslav Klapač z centra míchání  barev  anabázi, kterou musel podstupovat.

Kbelík z barvou váží 25 kilogramů. „Jedna ze zakázek, kterou jsem připravoval, zněla na 60 kbelíků fasádní barvy.  A já nemůžu  řemeslníkům  odmítnout, protože oni ty namíchané barvy potřebují pro svoji práci na splnění zakázky," vysvětlil obchodník.

Situace se zásobováním se zlepšila, když stavbaři ulici zhutnili. Alespoň dodávka k obchodu může. „Strážníci vjetí do zákazu tolerují a stavbyvedoucí nám vychází, pokud to jde, vstříc a cestu uvolní," pochválil podnikatel spolupráci se stavbaři a policií.

„Chápu, že rekonstrukce je potřebná a udělat se to musí. Ale ať dělají nepřetržitě do večera, třeba i v sobotu. Vždyť takhle nás všechny likvidují. Když   opravovali Komenského náměstí, jedna benešovská firma prodávající elektro se z Votic odstěhovala. Zrušila prodejnu, protože  nájem jim majitel domu nesnížil a těžce prodělávali," připomněl Miroslav Klapač, jehož začátek rekonstrukce a uzavírka Pražské ulice zaskočila.

„Je to asi moje chyba. Prý to bylo ve Votických novinách a někde na nástěnce, ale to já nečetl, takže jsem vůbec netušil, co se bude dít. Když začínala, vypnuli ráno proud. Já potřeboval míchat objednané barvy. Tak jsem obvolal zákazníky, že barvy ten den nebudou," posteskl si živnostník.

Nahradí řešení neexistuje

Nouzové zásobovaní v Pražské ulici musí řešit všechny prodejny v lokalitě. I večerka na rohu Pražské a Školní ulice. Asijská prodavačka  „čééski nerosuměla". Nicméně její partner si  s komplikacemi poradil. Jeho osobní auto se protáhlo po chodníku skulinou mezi rohem domu a vybagrovanou ulicí. Mohl tak ze  zavazadlového prostoru vyložit zboží.

Každodenní  nákup se zejména pro seniory stává adrenalinovým sportem.

„Nakupuje se špatně. Ale oprava silnice je potřeba," svěřila se seniorka po návštěvě papírnictví.

Místostarosta Tomáš Válek o starostech obchodníků ví. „Chápu je. Ale náhradní řešení zásobování pro první etapu rekonstrukce  není. Až pokročí opravy dále do Pražské ulice, která je od školy už širší, bude situace lepší. Dočasně jsme původně jednosměrnou komunikaci na straně náměstí kvůli dopravní obslužnosti  zobousměrnili," konstatoval místostarosta.

Neprůjezdnost Pražské ulice zkomplikovala i zásah Zdravotnické záchranné služby. Když v jedné z provozoven zkolaboval starší muž, záchranáři se z nedalekého výjezdového stanoviště dostali jen k základní škole, kde museli sanitku odstavit a dál pokračovat přes staveniště pěšky. A pak zase běžet pro nosítka. Pro snazší přenos do vozu objela  sanitka blok domů na náměstí, kam byl transport nemocného jednodušší.

„Stejně jim celý zásah trval půl hodiny," podotkl svědek, který situaci pozoroval.