Třetí ročník Dne prevence kriminality města Benešov provázel návštěvníky pestrý, ukázkami nabitý program. Diváci měli možnost prohlédnout si spoustu techniky složek integrovaného záchranného systému, byla zde přistavena výjezdová vozidla Hasičského záchranného sboru, Zdravotnické záchranné služby, Policie České republiky i Městské policie Benešov.

„Mezi návštěvníky se pohybovala dvoučlenná hlídka policistů v uniformách ze sedmdesátých let, kteří sem dorazili dnes už historickými vozidly," popsala Eva Stulíková z benešovské policie víkendovou akci v Táborských kasárnách.

Dálniční policie dorazila se Superb

K vidění ale byla zejména nejnovější současná technika, jako například rychlý vůz Škoda Superb, se kterým dorazili policisté dálničního oddělení Mirošovice, policejní motocykl či výjezdové vozidlo kriminalistických techniků, kde si mohli zájemci nechat sejmout otisky prstů.

Na krátkou chvíli dorazili také policisté z poříčního oddělení s vodním skútrem a potápěčským vybavením, ti ale museli velmi brzy odjet k případu utonulého člověka v řece Berounce.

„Kdo měl zájem, mohl si u preventivního stánku Policie ČR prohlédnout různé služební střelné zbraně, anebo třeba balistickou vestu. Pro děti i dospělé zde byla připravena celá řada materiálů s preventivní tematikou," poznamenala policistka.

Vedle statických ukázek mohli diváci průběžně sledovat i řadu dynamických. K těm nejzajímavějším patřila zcela jistě ukázka profesionálního slaňování, při kterém hasiči v praxi předvedli, jak bravurně dokážou z výškové budovy zachránit člověka v ohrožení života.

„Diváci hlasitým potleskem ocenili i práci policejních služebních psů při vyhledávání omamných či psychotropních látek, anebo výbušnin, ukrytých na neznámých místech ve vozidle," popsala další ukázky Eva Stulíková.

Agresivní dav zklidnila zásahová jednotka

Další bezpochyby zajímavou ukázkou byl výcvik policejních koní, kteří jasně dokázali, že jsou právem nasazováni do těch nejrizikovějších bezpečnostních opatření.

Diváci poté měli ještě krátkou příležitost přenést se do atmosféry demonstrace, když sledovali činnost příslušníků pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie Středočeského kraje, kteří za pomoci koní zakročovali proti davu agresivních osob. Zaujala je ale i ukázka dostižení a zadržení pachatele, který policistům ujížděl ve vozidle.

„Asi největší zájem na sebe ale strhl vrtulník typu EC 135 T2 Letecké služby Policie ČR, který na chvíli přistál na travnaté ploše ve vnitřním areálu kasáren. Na akci se letos objevil poprvé a byl tak pro návštěvníky zcela nepochybně obrovským překvapením," konstatovala policejní mluvčí.

V rámci dalšího programu mohli návštěvníci vidět například práci malých hasičů, výcvik služebních psů Městské policie Benešov a mnoho dalšího.

Děti si mohly nechat pomalovat tvář nějakým hezkým obrázkem, anebo si vyzkoušet jízdu zručnosti na dopravním hřišti Besipu. Tady se přitom nenudili ani mnozí dospělí, kteří se za pomoci speciálních brýlí mohli na chvíli dostat do stavu po požití alkoholu či drog.

Odvážní rotovali v simulátoru nárazu

Pro ty odvážnější zde byl přistaven simulátor nárazu od ÚAMK. Na tomto otočném zařízení si každý mohl vyzkoušet, jaké to je, když se vozidlo dostane do stavu rotace.

„Význam bezpečnostních pásů tu byl zcela nezpochybnitelný. Bylo jasně vidět, že se spínají už při malém vychýlení či naklonění vozidla a člověka jsou schopny pevně udržet i po dobu rotace. Zajímavá a poučná byla i názorná prezentace bezpečného poutání ve vozidle, včetně ukázky aktivace airbagů, kterou v praxi předvedl a okomentoval Tomáš Žambera z týmu Výzkumu dopravní bezpečnosti Škoda auto," připomněla Eva Stulíková.

Na úplný závěr měli diváci možnost shlédnout velmi poutavou ukázku součinnostní akce hasičů a záchranné služby při vyproštění osoby z vozidla a také hašení požáru vozu.

Letošního třetího ročníku se zúčastnili ředitel Krajského ředitelství policie Středočeského kraje Václav Kučera, starosta města Benešova Jaroslav Hlavnička a kriminolog Krajského ředitelství policie Středočeského kraje Jitka Gjuričová a další.