Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce s napětím očekávají výsledek jednání o převodu drážního tělesa

Voticko – Obce sdružené v dobrovolném svazku Voticko mající zájem o další efektivní využití opuštěného tělesa původní jednokolejné železniční tratě mezi Bystřicí a Voticemi čekají na výsledek jednání o možném převodu státních pozemků na mikroregion.

3.11.2016
SDÍLEJ:

Zrušená železniční trať mezi Bystřicí a Olbramovicemi u Opřetic.Foto: Deník/ Ladislav Jerie

„Právě ve čtvrtek 3. listopadu se odehrálo jednání na nejvyšší resortní úrovni mezi Správou železniční dopravní cesty a Ministerstvem dopravy o postupu při převodu staré tratě," uvedl Viktor Liška, předseda Mikroregionu Voticko.

„Na nás je dostatečně zdůvodnit při převodu státních pozemků veřejný zájem. Doufám, že k dalšímu jednání už budeme přizvaní, abychom si vyslechli požadavky správce tratí," upřesnil Viktor Liška.

Opuštěné drážní těleso chtějí obce proměnit na cyklostezku kombinovanou s in-line bruslařskou dráhou. Její první část by vedla po původním náspu z Votic do Olbramovic. Ministr dopravy Dan Ťok už létě při návštěvě Voticka uvedl, že podobnému smysluplnému využití nepotřebných tratí fandí a resort má v rozpočtu na budování cyklostezek místo kolejí peníze.

„Pokud jednání bude zdárně pokračovat, požadavek na převod pozemků ministerstvo předloží k projednání vládě České republiky," nastínil další postup Viktor Liška.

Na úseku bývalé železniční tratě mezi Voticemi a Olbramovicemi plánuje Mikroregion Voticku vybudovat tři metry širokou cyklostezku uzpůsobenou i pro jízdu na kolečkových bruslích.

Na sklonku léta úsek zaměřili geodeti

„Každým dnem čekáme na hotový geometrický plán. Na jeho základě odborník vypracuje studii proveditelnosti a bude moci zpracovávat návrh podoby cyklostezky," upřesnil předseda svazku obcí Viktor Liška.

Na votické straně cyklostezky město hodlá z centra postavit chodník a cyklostezku k Beztahovu, které navážou na zmiňovanou komunikaci do Olbramovic. V její části Veselka u koridorové trati Praha – Tábor cyklostezka skončí u silnice I/18 Olbramovice – Sedlčany. „Největším zádrhelem bude křížení cyklostezky s hlavní silnicí," připustil Viktor Liška.

Obrysy už dostává pokračování cyklostezky kolem Zahradnice a vlakové zastávka Tomice po opuštěném tělese a v zářezech původní tratě u Opřetic, která by částečně využila obslužné cesty k portálům tunelů Tomice I a Tomice II.

Asfaltové silničky byly při stavbě čtvrtého železničního koridou postavené v trase původních kolejí pro servisní vozidla správce tratě a případný zásah složek Integrovaného záchranného systému. „Záměr využití obslužných cest jako pokračování cyklostezky jsme poslali k vyjádřené dotčených orgánů, především hasičům," objasnil předseda Mikroregionu Voticko.

Stavba dvoukolejného železničního koridoru s maximální rychlostí 160 km/h mezi Voticemi a Sudoměřicemi ještě nezačala a i přes zpoždění mnohamiliardové investice dobrovolný svazek obcí jedná se Správou železniční dopravní cesty o dalším využití drážního tělesa na České Sibiři. „Jde o to, kolik staveb a zařízení nám SŽDC zachová pro další využití," potvrdil Viktor Liška.

Autor: Ladislav Jerie

3.11.2016
SDÍLEJ:
Bourání v Táborských kasárnách.
13

V Táborských kasárnách začalo tento týden bourání

Nové přístroje poslouží ortopedickému oddělení v benešovské nemocnici.
5

Na ortopedickém oddělení operují s novými přístroji

OBRAZEM: Při Hubertovské jízdě se rozloučili s jezdeckou sportovní sezónou

Benešov - Desátý ročník Hubertovské jízdy uspořádaly v sobotu 14. října žákyně čtvrtého ročníku Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy v Benešově. Tato tradiční akce symbolizuje každoroční rozloučení s jezdeckou sportovní sezonou. Akce se zúčastnili především ušlechtilí koně z pomněnické stáje.

Pozor! Tři pejsky hledají od pátku zoufalí majitelé

Jankov - Tři pejsci se ztratili v pátek 13. října v odpoledních hodinách majitelům u obce Pičín u Jankova. Jedná se o křížence jezevčíka tmavě hnědé až černé barvy. 

Do nové školky na benešovském Spořilově už chodí děti

Benešov /FOTOGALERIE/ – Do měsíčního zkušebního provozu vstoupila v pondělí 16. října novostavba MŠ Úsměv na sídlišti Spořilov II. Dokončení montovaného objektu nabralo zpoždění kvůli bourání precizně postavených gruntů z poloviny sedmdesátých let minulého století.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení