„Největší propad jsme oproti loňsku zaznamenali v červnu. Zájezdy nám volaly z autobusu, jak se k nám dostanou? Že vidí věž s lešením, ale neví kudy jet, když pod mostem neprojedou," konstatovala Radka Kmochová ze správy zámku.

„Ještě nemáme přesná čísla, ale už koncem října celková návštěvnost překročila loňskou. Při posledním říjnovém víkendu využilo příznivého počasí k prohlídce zámku nezvykle hodně lidí," vysvětlila zástupkyně kastelánky.

Ke zvýšení návštěvnosti zámku Konopiště pomohly mimořádné noční prohlídky. Pro veřejnost je otevřený ještě v listopadu o víkendech, pro objednané skupiny i v týdnu.

Majitel zámku a panství Jemniště si na letošní návštěvnost nestěžuje

„Nemám ještě přesná čísla, sezónu končíme až v prosinci. Ale cestu k nám našlo zhruba stejný počet lidí, jako vloni, kdy jich přijelo 18 tisíc. Jsme spokojený a pro příští rok žádné změny nechystáme," objasnil Jiří Sternberk.

Hrad Český Šternberk zaznamenal vzestup návštěvnosti v hlavní turistické sezóně od června do září. „Máme otevřeno celoročně, v ostatních měsících to je slabší. Pozvolna klesá zájem především ruské klientely," potvrdila kastelánka Zuzana Míková.

Rekonstrukce nedaleké dálnice D1 zájem turistů nenarušila

„Horší to bylo vloni při uzavírce silnice z Divišova," podotkla Zuzana Míková. Silnice II/111 z Divišova přes Český Šternberk se po přívalovém dešti ocitla po sesuvech zeminy a části tělesa v havarijním stavu. „Opakované úplné uzavírky, i pro opravu opěrné zdi, návštěvnost dost ovlivnily. Lidé nevěděli, jak se k nám dostanou," doplnila kastelánka Zuzana Míková.