Důvod zjišťovali přímo u zdroje, středočeského hejtmana Miloše Petery, starosta Bystřice Daniel Štěpánek a místostarosta Tomáš Semerád, který schůzku potvrdil.

„Hejtman nás informoval, že smlouva byla vypovězená z důvodu vysoutěžení přijatelnějších podmínek pro kraj. Tak jako v případě i dalších smluv," uvedl Tomáš Semerád. Kraj si v uveřejněném záměru dalšího pronájmu a provozování letiště může stanovit nové podmínky.

„Hejtman také připomněl, že kraj na provoz letiště dostává stížnosti, ale jaké, nevíme," podotkl bystřický místostarosta.

Jedna z pilotních škol projevila o výcvik cizinců zájem

Schůzka představitelů Bystřice na krajském úřadě se také týkala angažovanosti středních Čech v prohlubování spolupráce s čínskou provincií Sečuán po otevření generálního konzulátu České republiky v Čcheng-tu.

„Miloš Petera nám vysvětlil, že letiště Nesvačily nenabídl čínským partnerům jako lokalitu pro investice, ale jako vhodné pro letecký výcvik začínajících pilotů," objasnil Tomáš Semerád.

S krajem už o zmíněné akvizici jednali zástupci jedné z pilotních škol, která v Nesvačilech působí.

Nesvačilskou přistávací plochu vybudovala v 30. letech minulého století státní správa letišť jako záložní, pro pravidelnou linku Praha – Bratislava. Po válce v roce 1948 byla dána Svazarmu a ten jí v roce 1991 předal okresnímu úřadu. Po jeho zrušení přešel výkon majetkových práv na krajský úřad.