Proti stavebnímu povolení podalo rozklad občanské sdružení Děti Země. Povolení tím nenabylo právní moci a bez pravomocného rozhodnutí  nemohlo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájit výběrové řízení na zhotovitele.

Při lhůtách stanovených  zákonem o veřejných zakázkách při otevřeném výběrovém řízení, (zhruba pět až šest měsíců) a s ohledem na zimní údržbu už správce dálnice D1 nepředpokládá zahájení prací na modernizaci  v letošním roce.  I kdyby tendr vyhlásil ještě v průběhu června.

„Ředitelství silnic a dálnic požádalo ministra dopravy o vydání výjimky, aby mohlo vypsat soutěž na zhotovitele stavby bez pravomocného stavebního povolení. Výjimku jsme obdrželi a předpokládáme zahájení výběrového řízení na zhotovitele stavby na zmiňovaný úsek ještě do konce června. Samotné stavební práce se nám tak fakticky zpozdí zhruba o tři měsíce," vysvětlil Jan Kubiš, generální ředitel ŘSD.

Modernizace jednotlivých úseků dálnice D1 (nyní se pracuje mezi Šternovem a Psářemi i mezi Loktem a Hořicemi) spočívá v úpravě šířky ze stávajících 26,5 metrů na 28 metrů.

Modernizací dojde k rozšíření zpevněné krajnice (odstavného pruhu) dálnice na každé straně o 0,75 metrů a tím ke zvýšení bezpečnosti v případě odstavení vozidla i možnost vedení provozu v režimu 2+2 jízdní pruhy v jednom směru v době uzavírky jednoho jízdního pásu.

V současné době není režim 2+2 možný, proto vznikají při jakékoliv uzavírce či nehodě dopravní zácpy, způsobené zúžením jízdního proudu do jednoho jízdního pruhu (2+1).

V čem spočívá modernizace dálnice?

Zahrnuje  opravu konstrukce vozovky. Úpravu odbočovacích a připojovacích pruhů a přejezdů středního dělícího pásu. Rozšíření dálničních mostů a nadjezdů. Opravu kanalizace a její doplnění o bezpečnostní prvky.

Výměnu svodidel v celém úseku, opravu a modernizaci stávajícího systému tísňového volání SOS. Doplnění telematických zařízení (světelné dopravní info + značky, kamery, meteostanice na portálech). 

Výměnu veškerých kabelových vedení ve středním dělícím pásu  a doplnění protihlukových opatřeních v lokalitách s rodinou zástavbou. Zdroj: ŘSD