„Ornitologové se v úterý odpoledne na Říčansku vypravili ke hnízdu krkavce velkého, aby okroužkovali ptáčata. K tomu však nedošlo. Ptáčata našli na zemi pod hnízdem. Dvě již mrtvá a tři živá," popisuje Stanislav Němec, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Přeživší mláďata byla zraněná, proto se je ornitologové nesnažili vrátit zpět do hnízda.

V záchranné stanici budou ošetřovatelé mláďatům suplovat rodiče a krmit je. Dále je čeká opakovaná odborná veterinární péče.

Osud trojice opeřenců je nejistý

Při pádu totiž ptáčata utrpěla zlomeniny křídel. I tak je však osud krkavčího tria nejistý. O tom, zda se jednou budou moci vrátit do přírody, rozhodne až čas, který ukáže, jestli budou schopní navzdory zranění dobře létat a zda se je podaří odchovat bez silného návyku na lidi.

„Příčinu pádu mláďat bohužel neznáme. Jejich nálezci v okolí viděli létat pouze jednoho z rodičů a tak je napadla teorie, že druhý mohl uhynout. Jeden rodič mláďata nemusí stíhat krmit a ta pak mohla hlady vyskákat. Další, méně pravděpodobnou možností, je silný vítr a třetí pak pytláctví. Rentgenové vyšetření mláďat včetně těch uhynulých nepotvrdilo střelná poranění broky, ale i tak nelze možnost vystřelování hnízda zcela vyloučit," nastínil Stanislav Němec.

Krkavec velký je mohutný černý pták se silným zobákem, jehož rozpětí křídel dosahuje až jeden metr. Je znám velkou inteligencí. V minulosti byl na území České republiky hojný, pak zcela vymizel a nyní se u nás počty krkavců opět zvyšují. Hnízdí v lesích na vysokých stromech anebo na skalách.

Krkavci zvláště mezi myslivci anebo některými chovateli zvířat nejsou zrovna v oblibě. Rádi se přiživují na různých mršinách anebo odpadech. Známí jsou však také lovem mláďat zajíců, bažantů a vybíráním vajec z ptačích hnízd. Řada lidí na ně má proto spadeno jako na škodnou.