Jednacím jazykem skupiny zahraničních dobrovolnic, které tráví v obci dva týdny při navazování sociálních kontaktů a výpomoci obci při úklidu lesa, je sice angličtina, ale místní občané se nemusí bát, že se studentkami z Rumunska, Jižní Koree, Japonska,Ruska a Španělska  nedomluví.

Dívky se   pilně učí základní slovní obraty češtině. „Program čtrnáctidenního pobytu dobrovolníků máme rozepsaný v angličtině, ale holky se současně učí česky," nastínila vedoucí projektu Lenka Veverková, jež pobyt zahraničních studentek v Mezně spolu s Rumunkou Ramonou Costin a domácí Ivou Vnoučkovou spolupořádají.

Letošní letní workcamp je více zaměřený na sociální stránku. Cizinky stráví více času mezi lidmi a především dětmi, než v lese při sbírání klestí. Zároveň v rámci programu i nad jeho rámec připravují přednášky.

„V pondělí a ve středu se dívky prezentovaly v základních školách v Borotíně i v Miličíně, v úterý absolvovaly přednášky v Centru odborné přípravy v Sezimově Ústí  a zároveň prohlídku Tábora. V sobotu navštíví České Budějovice a na neděli připravují na fotbalovém hřišti, kde jsou ubytované a mají zázemí, Dětský den. Ve čtvrtek zamíří na Konopiště," upřesnila vedoucí projektu dobrovolnické pomoci Lenka Veverková.

Zahraniční studentky si pro setkání  na besedách s místními obyvateli v Mitrovicích, Lažanech i v Mezně  připravují přednášky proložené ochutnávkami typických národních jídel i prezentací fotografiích svých bydlišť před lety a v současné době.

Totéž si pro zahraniční dobrovolnice připravují obyvatelé České Sibiře, kterých se letos  do přípravy zázemí pro pohodlný pobyt cizinek v Mezně zapojilo více, než v předchozích letech.

Dobrovolnice si  naplánovaly nad rámec programu workshopy, při nichž  budou  navečer  učit místní omladinu, která do kabin chodí  odpoledne jako na doučování.

„Při hrátkách s dětmi je například Japonka bude učit skládat klasické origami, Ruska jim vysvětlí základy   animovaného filmu a Španělka je naučí typické lidové hry  a písničky z okolí Barcelony,"   vysvětlila Lenka Veverková.  Druhou vedoucí pobytu je učitelka angličtiny  Ramona Costin z Rumunska, která je v Čechách  jako dobrovolnice už 10 měsíců.

„V České republice se mi líbí. Nevím, jestli se budu vracet do Rumunska. Možná tady zůstanu jako učitelka," připustila Ramona.

Workcamp 2013

V Meznu působí v rámci dobrovolnických aktivit sedm dívek. Lenka z Prahy, Iva  z Mezna  a  Rumunka Ramona jako organizátorky, které poskytují podporu studentkám Azumi z Japonska, Laia ze Španělska, Kim z Jižní Koree a Rusce Elizabet.