„Jezdím od devíti let, ale Hubertovu jízdu teprve podruhé. Při minulém ročníku před dvěma lety jsem ještě neměla svého koně a jezdila na půjčeném z Tismi," uvedla Iveta Nácovská, studentka třetího ročníku Univerzity Komenského v Praze, v sobotu před polednem, než se spolu s dalšími jezdci vyhoupla do sedla na zahřívací okruh.

„Začínala jsem jezdit v jezdeckém kroužku v Čerčanech, teď jsem třetím rokem v Tismi. Tady jsem se naučila nejvíce a zdokonalila v jezdectví" upřesnila Iveta Nácovská, která dva roky sedlá koníka, jehož si nakonec před několika měsíci odkoupila.

Ale ne na všechny disciplíny Hubertovy jízdy si dívka z Mezihoří, která je členkou Sboru dobrovolných hasičů v Petroupimi, v sobotu troufla.

Připravuje se na finále Miss hasička Česko Slovensko 2015

„Necítím se na skákání překážek, protože mě čeká čtyřdenní soustředění před finále soutěže Miss hasička ČeskoSlovensko 2015, kde absolvujeme nácvik choreografie, takže musím být opatrnější a i jízda bude pozvolnější," vysvětlila jezdkyně.

Minulého ročníku před dvěma lety se Hubertova jízdy zúčastnila dvacítka koní, nyní jich byl dvojnásobek.

„Jízda je rozdělená na tří loty. První je nejrychlejší, cválá se a skáčou se překážky. Při druhém lotu jsou také překážky a klusání, třetí na nejkratší trase je nejpomalejší. Dohromady pojedeme asi patnáct kilometrů. Po jízdě následuje závodění v kategoriích hnědáci, ryzáci, bělouši a potom je hlavní závod o liščí ocas," objasnila Iveta Nácovská, která přiznala, že se před dvěma roky dopustila při jízdě na zakončení koňácké sezóny prohřešku.

„Povedlo se mi předjet Mastera, tak padlo několik pokutek," doznala.

Jak drobnou nekázeň řeší Master Jan Fulín

„Musím ohlídat, aby mě nikdo nepředjel a hlavně, aby se nikdo o nezranil. To je podstatná věc. Nikdo se při Hubertově jízdě nemá předvádět, prohřešky si pamatuji, ale ono těch provinilců tolik není. Na závěr se udělá soud. Musí třeba vypít panáka, tím je jako potrestaný, aby si pamatoval, co jezdec nesmí," konstatoval Jan Fulín, který Hubertovu jízdu pořádá každé dva roky už 27 let.

Koně z okolí do Tismi v sobotu před polednem přišli na jezdecký statek po svých, vzdálenější přivezli majitelé na přívěsech.

„Všichni se mezi sebou známe. Vyjížďka povede směrem ke Konopišti. Využíváme terénu a překážky v něm. Další máme postavené na louce Na Milovníku. Bude to akční, ale ne na hraně. Každý, kdo se vozí v sedle a není to úplně plátěnka, může Hubertovu jízdu jezdit," dodal Jan Fulín.

Už osm let jezdí na koni studentka benešovského gymnázia Alice Vysušilová. „Jezdím v Nesvačilech u Modrého barona už od malička. Zatím jsem jezdila v hobýkách (kategorii Hobby). V neděli ještě jedeme ve Zderadicích," řekla Alice Vysušilová.