„Nejprve jsme v menších skupinkách prošli Mezno a některé přilehlé cesty, kde jsme nasbírali asi šest pytlů odpadků včetně pohozené pneumatiky nedaleko hřbitova," informovala Jana Dvořáková ze spolku Mezeňák.

Následoval přesun ke státní silnici Praha – Tábor, úklid autobusové čekárny a okolí silnice, kde nasbírali další tři velké pytle.

„Brigáda končila v Mitrovicích před areálem rychlého občerstvení, kde odpadky naplnily další dva pytle. Odměnou zúčastněným byl nejen dobrý pocit z uklizeného prostředí, ale i příjemné posezení a pohoštění v restauraci," doplnila Jana Dvořáková s poděkováním i dalším víkendovým brigádníkům, kteří sbírali odpadky už den předem.

Uklízeli také u Lažan

V sobotu se totiž v nedalekých v Lažanech ve 14 hodin na návsi sešlo pět dobrovolníků k úklidu.

„To je tak málo, že je klidně mohu vyjmenovat. Nejmladší Pavel Slepička přišel za doprovodu babičky Heleny Vaňkové. Z druhého konce vsi dorazila Andrea Kosíková. Na traktůrku s korbou na odpadky nás doprovázel Honza Hanzal a všechny jsem sezvala já," konstatovala Karolína Týleová.

„Šli jsme po lažanské cestě ke státní a neměli nic na práci. V pytlích skončily jen tři stejné krabičky od cigaret a zavařovačka s polévkou sebraná daleko v křoví. Kdopak nám je tam asi odhazuje?" nastínila iniciátorka úklidu.

Od křižovatky ale už měli lažanští brigádníci práce dost

„Dokonce jsme se odvážili na kousek silnice E55 směrem k Miličínu. Na to už nám pytel nestačil. Sesbírali jsme sklo, nárazníky, světla, plechy, plasty, propisky, zrcátka po dopravních nehodách a k tomu samozřejmě odpadky běžné v okolí silnic," popsala Karolína Týleová další průběh úklidu části České Sibiře.

Skupinka „čističů" se potom vydala směrem k Táboru, ale došla jen do půlky kopce.

„Neměli jsme tam totiž už do čeho sbírat. Zaplnili jsme korbu i pytle, která jsme položili navrch, zatížili je pneumatikou a vyslali traktůrek do Mezna ke kontejnerům," uzavřela Karolína Týleová.

Lažanská úklidová brigáda se po dvou hodinách sbírání odpadků podél silnic vrátila, dospělí si dali v osadě pod lípou kávu a pochválili počasí, které jim přálo.

Fotografie z akce najdete ve čtvrtečním Benešovském deníku.