Shromáždění  hasičských vozidel na návsi v Jablonné nad Vltavou ráno signalizovalo, že sobota nebude pro dobrovolné hasiče svátečním dnem.

Jedenáct posádek zásahových požárních vozidel se připravovalo na specifické cvičení, hvězdicovou jízdu se třinácti kontrolními stanovišti.

Budou muset zvládnout pomyslný požár v nepřístupném terénu u Blažimi. Oheň ohrožující silo v zemědělském objektu v osadě Netluky. Dvě těžce zraněné dívky při cyklistické nehodě v Radslavicích. Čerpání vody z rybníku v Neveklově i s pomocí ejektoru z odtoku nádrže v Tloskově. Odvrátit v Bělici sebevraha před úmyslem skočit z okna i uhasit saze hořící v komíně přízemního baráčku. A splnit další fyzicky i psychicky náročné úlohy.

Hasičská auta se po instruktáži, organizačních i bezpečnostních pokynech rozjela na stanoviště. Dobráci z blízkého okolí i ze vzdálených sborů, například z Kondrace, ve stanovenou chvíli začali plnit úkoly.  

Role rozhodčích se ujali  členové odborné rady velitelů Okresního sdružení hasičů  a stanoviště  se složitějšími úkoly obsadili  profesionální hasiči. Činnost družstva při sebevražedném pokusu posuzovala hasičská psycholožka.

Nehoda cyklistky
Na okraji osady Radslavice sténaly u cesty vedle jízdního kola dvě dívky. Té se zakrvavenou  tváří trčel z hlavy zabodnutý klacek. Druhé schoulené v roští vyčnívala z protržené nohavice zlomená stehenní kost.

Při příjezdu hasičů začala hystericky sténat. Dívka s poraněním hlavy jen apaticky ležela na břiše a pro posádku měla další překvapení. Zvratky.

„Hasiči nás musí ošetřit a  nenechat umřít. Teď tady byly  Ouběnice. Kluci šikovní, rychlí, na jedničku,“ zhodnotila „zraněná“ Tereza Kubásková právě odjíždějící posádku.

Dívka z Benešova  působí u u struhařovských dobrovolných hasičů a spolu se sestrou, která se v sobotním aprílovém počasí ujala role druhé figurantky, se účastní soutěží a cvičení čtvrtým rokem.

„Už máme maskování a napodobovaní skutečných zraněných nacvičené. Nejzdařilejší a nejefektnější byly například klacek v noze, otevřená zlomenina,  tepenné krvácení. To umocnila skrytá hadička s napojenou  injekční stříkačkou a krev stříkala ze zápěstí. Zasahují hasiči  kolikrát nevěděli, co mají dělat,“  nastínila figurantka. Na stanovišti zdravovědy  působila jako rozhodčí jejich maminka, profesionální zdravotní sestra.

Stanoviště 
č.7 Tloskov

„Družstva s požární stříkačkou sají vodu z nádrže do ejektoru a s jeho pomocí plní nádrž v limitu 15 minut. Za překročení jsou trestné minuty. Posuzuji správně vyvázaný ejektor, chození kolem hadic po správné straně,  velení  a hlášení  velitele,“ objasnil rozhodčí stanoviště  Jaroslav Semerád.