Letos jich na pomoc obci  a vzájemné poznávání různých společenských i náboženských kultur  dorazilo ze sedmi zemí osm.

Zázemí mladým vyslancům Kanady, USA, Turecka, Španělska,  Německa, Jižní Koree a Tchajwanu jim  připravovala s pomocí rodiny,  občanského sdružení Mezeňák  i místních dětí Iva Vančurová, která má za obec  Mezno na starosti domluvit a zajistit zázemí, stravování i jejich prezentace, jako byla ta středeční   v Miličíně.

Dobrovolníci komunikovali v angličtině a nezapomněli přidat i výrazy z rodných jazyků.

Jejich návštěvu ve vyučování  uvítala  učitelka češtiny a výtvarné výchovy Karolína Týleová.

„Přímé setkání s cizinci žákům přineslo hodně, protože na vlastní kůži zažili, jak se i v jiných zemích učí cizí jazyk a  když se naši školáci budou snažit a naučí mluvit, lépe poznají  reálie   cizích zemí," zhodnotila pedagožka.

Prezentace rodných zemí dobrovolníky v miličínské škole se odehrávala v angličtině s překladem buď Ivy Vančurové, nebo vedoucí čtrnáctidenního pobytu na České Sibiři Moniky  Zýbalové.

„Rozhodně to pro děti bylo zajímavější, včetně množství obrazového materiálu, protože  žáci základní školy překlad ještě potřebují," podotkla učitelka Karolína Týleová.

„Například když se mluvilo  o Turecku a Istanbulu, které znají ze zeměpisu a dějepisu. Dobrovolníci se objevili v naší škole už třetím rokem, takže se akce dá již považovat za tradici a bylo by škoda s tím přestat," připomněla Karolína Týleová.

V průběhu téměř devadesátiminutové prezentace  USA, Kanady, Jižní Koree, Tchajwanu, Turecka, Španělska a Německa děti ze druhého stupně  pečlivě sledovaly výkony mladých cizinců i důvody, proč se účastní mezinárodního dobrovolnického projektu.

„Žáci byli vzorní, zaujalo je to. Jen mě  mrzí, že se na nic neptali," poznamenala učitelka.

Vedoucí projektu je poprvé Monika Zýbalová, vyslaná neziskovou organizací Inex-SDA.

Vedoucí projektu Sdružení dobrovolných aktivit v Mezně je poprvé Monika Zýbalová, vyslaná neziskovou organizací Inex-SDA.

Mladá žena ze Slovácka  dříve působila v organizaci Amnesty International. 

„Mám na starosti koordinaci dobrovolníků, plánovaní jejich pracovního i volného času, rozpisy služeb," nastínila  Monika Zýbalová  s tím, že hlavním posláním mezinárodní skupiny je kontakt s místní komunitou. Aby jednak, protože to jsou zpravidla studenti,  poznali místní vesnickou kulturu a zároveň prezentovali tu svoji.

„Jsou komunikativní, zábavní a milí. Možná další rok pojedou na další projekt. Po odjezdu z Mezna se někteří vrátí do svých zemí, další ještě v Čechách ještě zůstanou jako turisté a navštíví Prahu nebo Český Krumlov," doplnila Monika  Zýbalová.