Zahájení cykloturistické sezóny společnou cyklojízdou Krajem blanických rytířů kolem bájné hory Blaník se odehrálo v sobotu po 13. hodině. 

Vyjížďka na trase v délce 34 km začínala v Louňovicích pod Blaníkem a dále pokračovala po cyklotrase s názvem "Po stopách blanických rytířů"  přes Načeradec, Pravonín, Částrovice, Vracovice, Kondrac, Ostrov a Veliš zpět do Louňovic pod Blaníkem.

Součástí letošní vyjížďky byla devítikilometrová dětská trasa s aktivními zastávkami, na kterých děti plnily různé úkoly.

Na louňovické náměstíčko se začala vozidla přivážející účastníky jedenáctého cykloturistického ročníku „Blanický cyklorytíř" sjíždět v sobotu před polednem, přestože byl start před úřadem městyse naplánovaný na 13. hodinu.

Jezdci po sundání kol z nosičů nebo jejich smontování své „oře" projížděli, kontrolovali vypnutí řetězů, funkčnost přehazovaček a brzd. Jiní dali přednost happeningu a doplnění energie. U registrace za symbolický poplatek obdrželi mapku trasy.

Co vás na tuto akci přivedlo?

Věra, Daměnice: Cyklorytíře jezdíme se známými a rodinou pro radost, jinak se žádných oficiálních vyjížděk neúčastníme. Jedeme s dcerami, strávíme s nimi čas a dokážeme si, že to ujedeme. Já jedu cyklorytíře po čtvrté.

Martina, Vlašim: My jsme jeli všechny cyklorytíře, jezdíme vždycky tu hlavní nejdelší trasu. Jiných cyklosoutěží se neúčastníme. Na kolech jezdíme každý rok na dovolené, kde objedeme dokola celé Lipno. „Martina jede cyklorytíře na čas, já lážo plážo na pohodu," smála se další členka cyklistického týmu z Vlašimi.

Na kole jsem cyklorytíře ještě nikdy nejela

Jednou z přihlížejících u startu, která se však do pedálů jízdního kola neopřela, byla u sobotního startu jedenáctého ročníku Blanického cyklorytíře 2016, kterého zaštiťuje a ve spolupráci s okolními obcemi pořádá Český svaz ochránců přírody Vlašim, Jana Burdová.

Vidím, že cyklisty na startu fotografujete. Proč?

Jsem v Louňovicích desátým rokem kronikářkou, od roku 2007.

Už jste hromadnou cyklo vyjížďku někdy absolvovala?

Na koleje jsem jí ještě nikdy nejela, protože když se jelo poprvé z Louňovic, tak jsem byla na stanovišti dětské trasy. Ani pak jsme to nikdy nejeli, i když jsme to plánovali. Nikdy nám to nevyšlo.

Kolik lidí se průměrně cyklorytíře účastní?

Vloni byl nejsilnější ročník, většina účastníků je cizích. Tipla bych si že těch místních jelo asi třicet. Přibližně stejný počet se na akci podílí organizačně.

Na závěr okruhu se v cíli odehrálo slavnostní pasování všech účastníků na Blanického cyklorytíře 2016.

Akci pořádal městys Louňovice pod Blaníkem a Český svaz ochránců přírody Vlašim.