Až 150 pejsků a jejich vůdců se shromáždilo u spolkové klubovny v centru obce na Jarním svodu, prestižní myslivecké akci.

Přítomnost tolika čtyřnohých pomocníků lovců ale  prozradilo jen čas od času krátké  blafnutí některého z netrpělivých mladých zvířat.

Jinak v prostoru vládl důstojný klid a slavnostní atmosféra mužů i žen v tmavě zeleném oblečení.

„Jedná se o první jarní svod velkých i malých psů různých plemen. Jsou to pejsci, kteří se představují do mysliveckých sdružení. Je to jejich první zkouška. Kvalifikované rozhodčí zjistí, jestli je pes vhodný do chovu nebo jenom na práci. Pak vůdce a jeho svěřence  čekají další zkoušky z výkonu,“ objasnil Vojtěch Poslušný, jednatel benešovského Okresního mysliveckého spolku.

Po slavnostním nástupu s doprovodem trubačů se účastníci v klidu automaticky řadí do front ke dvěma vyhrazeným zónám. Tam úřadují dvě rozhodčí-posuzovatelky  a jejich pomocníci pro zadokumentování  verdiktu.

„Psi jsou rozdělení na velká a malá plemena. V každém kruhu je kvalifikovaná rozhodčí, která zkontroluje chrup, změří ho, prohlédne stavbu těla a sleduje  při mírném klusu,  jestli pes vůbec může jít do chovu nebo ne. I z technických důvodů jsou stanoviště dvě. Pejsků je hodně, jeden člověk by to těžko zvládal, každá rozhodčí má svoji specializaci,“ popsal jednatel okresního spolku dění u maršovické klubovny.  

Jarní svod absolvují různá psí plemena. Ohaři na drobnou zvěř, dohledávku, i na vodu.  Menší plemena na dosled spárkaté zvěře nebo norování.

Výsledkem je záznam do listu původu,  důležitý pro chovnost. „Má je tam!“ zvolají  občas vtipálci z fronty v reakci na pohmat posuzovatelky mezi zadní nohy představovaného psa.

„Bývá tady  kolem 150 účastníků. Léta letoucí pořádáme svod v Maršovicích, jejichž myslivci připraví úžasné  zázemí. Vždy se k organizaci postavili moc pěkně. Vše je připravené, včetně občerstvení. Jarní svod je známý a má  vekou tradici. Přijíždí sem myslivci z celého okresu i z Příbramska a Táborska,“ pochválil Vojtěch Poslušný domácí pořadatele.  

Sobotní akci si nenechal ujít Jan Slabý, neveklovský starosta a funkcionář  Českomoravské myslivecké jednoty.

„Jarní svod mysliveckých psů má  kromě kynologického významu i vysoce společenskou funkci. Akce se účastní lidé, kteří se znají a mají společné zájmy.  Oficiálně se neřeší legislativa, ani pravidla. Takové záležitosti se projednávají   v jednotlivých honitbách, korporacích, v Okresním mysliveckém spolku nebo Českomoravské myslivecké jednotě. Tady si lidé řeknou co je trápí, co je nového, co by mohlo být lepší, co se povedlo. Prostě klasická spolková činnost,“ popsal společenský význam maršovického velikonočního setkání Jan Slabý.