Cestu na vrcholnou národní soutěž dobrovolných i profesionálních hasičů do Podkrkonoší, která vedla z malé obce Chářovice (60 domů, 169 obyvatel) u Týnce nad Sázavou přes okresní soutěž ve Vlašimi a krajskou v Nymburce, popsal představitel sboru Slavomír Kubásek.

Už jste druhé místo ve středočeském kole soutěže v požárním sportu oslavili?

Krajská soutěž byla časově dost náročná. Kluci na ní byli od pátku, ubytovaní asi patnáct kilometrů od Nymburka. A v neděli, kdy se odehrály sice jen požární útoky, byl ještě doprovodný program, takže soutěžní tým dorazil dost pozdě a v pondělí se šlo do práce. Tak jsme jen chvíli poseděli a popovídali.

Získali jste druhé místo, několik vteřin za vítěznými Líchovy z Příbramska. Nemrzí vás to?

Požární útok jsme měli jen o několik setin pomalejší, štafety 4 x 100 metrů dokonce nejrychlejší ze všech okresů. Jen stovky byly o něco pomalejší. Ale stejně na republikové mistrovství i z druhého místa v kraji postupujeme. Středočeský kraj má nejpočetnější soutěžní základnu, tak postupují na republiku vždy dvě družstva.

Do Trutnova vyrazíte s posilami z Benešovska či kraje?

Na mistrovství jedeme ve stejném složení. Už tak jsou tréninky a soutěže časově náročné, kluci mívají problém s uvolňováním z práce. Naši už mají zkušenosti, republikové závody jsme si vyzkoušeli už v roce 2013 v Rakovníku.

Čeká je nějaká změna?

Požární útok se dělá se stříkačkou, kterou dodává pořadatel, takže je to trochu nezvyk. Hlavně pro strojníka při startování. Musí si okouknout u jiných soutěžních družstev, jak reaguje plyn, kdy mašina začíná sát. A taky se družstvo musí přizpůsobit jinému balení a roztahování hadic. Ve Vlašimi při okresním kole už byla nová mašina, kterou předtím nikdo neviděl, tak si jí naštěstí osahali.

Do Trutnova je cesta dlouhá. Povezete si tam vlastní publikum, které by vás hecovalo?

Obecní úřad objednal autobus. Tak doufám, že pojede plný. Že nás podpoří okolní sbory i hasičská sportovní družstva, například z Benešovské ligy.