Vítězem Benešovské desítky, hlavního závodu druhého ročníku Benešovského Běžeckého Festivalu (BBF), který se uskutečnil v neděli se stal Milan Janoušek ze Sokola Kolín s časem 32:57 minut.

Mezi ženami byla nejrychlejší Ladislava Císařovská, která desetikilometrovou trať zdolala za 40:42 minut. Pěti závodů a charitativního běhu se zúčastnilo celkem 910 běžců. Povzbudit je přijeli mistr světa a Evropy v hodu diskem Imrich Bugár a řidič kamionu Rallye Dakar Martin Macík jr., který se zúčastnil charitativního běhu.

„Hlavní závod – Benešovská desítka – se běžel jako mistrovství republiky veteránů, takže na něj přijeli běžci z celé republiky. Jsme spokojeni, i když jsme očekávali účast ještě trochu větší. Běžeckých akcí je teď ale hodně," řekl Luděk Procházka z pořádajícího spolku Benešov žije sportem.

Pochválil tým organizátorů, kterému se podařilo doslova na minuty dodržet náročný časový harmonogram, i moderátora Marcela Forejta a DJ Tomáše, kteří přispěli k výborné atmosféře celé akce. „Naše poděkování patří také všem sponzorům akce a hlavním partnerům městu Benešov a Středočeskému kraji," uvedl Luděk Procházka.

V juniorské kategorii odstartovalo 417 dětí

Rekordní účast byla podle Luďka Procházky zejména v dětských kategoriích závodu Benešovská juniorka, kde do cíle doběhlo 417 dětí. Přispěl k tomu i projekt „NEsedíme, NEležíme, BĚŽÍME", kterým organizátoři BBF oslovili místní školy.

„Dvě školy se zapojily ve větším počtu, benešovská ZŠ Dukelská Benešov a ZŠ Bystřice, které měly v závodech asi po 50 zástupcích. Běželi také žáci benešovských základních škol Na Karlově a Jiráskova, zúčastnily se i vlašimské školy. Celkové výsledky školní soutěže budou vyhlášeny později. Nelze je spočítat v den závodu, protože zkontrolovat výsledky a k dětem podle přihlášek přiřadit školu je časově náročné," dodal Luděk Procházka.

Součástí BBF bylo stejně jako loni pět závodů

Benešovská desítka (10 km), Benešovský minimaraton (4 km), Benešovská juniorka (0,15–1 km), běh partnerů akce (2 x 325 m), VZP běh maminek a hospodyněk (0,65 km) a charitativní „Běh pro Mirečka" (2 km).

Akce byla součástí seriálu Běžec Podblanicka. Hlavní závod – Benešovská desítka se konal jako běžecké derby Benešov – Vlašim. Vítězem se, stejně jako loni, stal tým Vlašimi, jeho náskok byl ale meziročně podstatně nižší.

Hlavní závod Benešovskou desítku dokončilo 248 běžců. V minimaratonu proběhlo cílem 93 závodníků. Vítězem se stali Rudolf Veleta ze SVČ Ledeč nad Sázavou s časem 15:32 min a Daniela Radová z Benešovského běžeckého klubu s časem 17:22 min.

Štafety sponzorů se zúčastnilo devět dvoučlenných týmů. Vydařil se i běh 19 hospodyněk, které na okruh vyrazily ve slušivých zástěrách a v druhém kole nesly v rukou houskový knedlík.

Do charitativní běhu se zapojilo 106 účastníků

Součástí BBF byl také charitativní běh pro malého Mirka Piskače z Benešova, který bojuje s následky dětské mozkové obrny. Na dvoukilometrovou trať se, včetně Mirka, vydalo 106 účastníků.

„Odhadujeme, že výtěžek ze startovného a peněžní sbírky přesáhne 10 tisíc korun, přesnou sumu zveřejníme na webových stránkách," shrnul Luděk Procházka.

Na náměstí přinesli metrák víček

Prvňáčka Mirka mohli lidé podpořit také prostřednictvím sbírky plastových víček, na benešovské Masarykovo náměstí jich přinesli přes 100 kilogramů.

Štědrost mohli návštěvníci projevit i k neziskové organizaci Dobrotety, pomáhající předčasně narozeným miminkům, která měla na benešovském náměstí stánek a tvořivou dílnu.

Organizátoři připravili také bohatý doprovodný program. Představily se v něm benešovské mažoretky Wild cats a Benešovská koťata, na náměstí byl vystavený soutěžní kamion Martina Macíka jr. z Rallye Dakar, nechyběla dětská atletická zóna v režii MC Hvězdička a Domu dětí a mládeže Benešov, stánek Dukly s veslařským a střeleckým trenažerem, lukostřelba, vietnamský badminton, výtvarná soutěž nebo zeleninový a ovocný carving.

Kompletní výsledky závodů jsou webových stránkách běžecké soutěže.