„Františkáni nabídli odkoupení objektu městu. Jako další alternativu měli nabídnout klášter některé z realitních kanceláří. Pak by si klášter mohl koupit kdokoliv,” konstatovala Jana Kocurová, starostka města.

Radnice při podepsání kupní smlouvy na historickou součást města, jehož dominantu tvoří přes 400 let, zaplatí deset procent a zbytek bude františkánům splácet v dalších letech.

Stavba, jež má společnou střechu se sousedním kostelem a chodbou, jež nejsou předmětem odkupu, si v průběhu dalších let vyžádá další sanační investice.

Část se jich, obnova kaple Panny Marie a rekonstrukce spojovací chodby kostela a kláštera i oprava střechy, již uskutečnila díky aktivitě Občanského sdružení za záchranu kláštera sv. Františka z Assisi, které organizovalo peněžní sbírku. Finance byly, s garancí města, využité jako spoluúčast k získaní dotací.

Sdružení vyhlásilo další veřejnou sbírku na restaurování sochy sv. Ivana z poloviny 17. století, jejíž současný stav je velmi špatný. Dřevo je silně poškozené dřevokazným hmyzem a rozpadá se. Z předpokládané ceny opravy 150 tisíc korun by dotace měla činit 70 tisíc korun a zbytek pokryjí příspěvky občanů, spolků a firem.

O budoucím využití kláštera ještě není jasno. „Existují návrhy. Například na muzejní prostory, které městu chybí. Musíme vybrat takový, při jehož realizaci budou co nejnižší náklady na provoz,” podotkla starostka.