O chystané změně se dozvěděli z oficiálního dopisu generálního ředitelství. „Nevíme zatím vůbec nic podrobnějšího o připravované optimalizaci. Podle dopisu by nás měl navštívit zástupce pošty a případné rušení s námi projednat,“ uvedla Růžena Kučerová, starostka městyse Louňovice pod Blaníkem.

Pod něj spadají osady Býkovice, Mrkvova Lhota, Rejkovice a Světlá. „Zásadně jsme proti rušení pošty,“ dodala starostka. Louňovická radnice České poště objekt 
s místní pobočkou pronajímá.

„Nejde o rušení poboček.
V obcích, které jsou na seznamu, budeme jednat o možnostech změny používání poštovní obsluhy. Tam, kde lidé pošty nevyužívají dostatečně, je chceme nahradit partnerskými místy,” řekla mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Provozovatel poštovních služeb obcím nabídne možnost, že je bude v rámci projektu Partner poskytovat například obecní úřad, místní prodejna, restaurace či čerpací stanice, případně výdejní místo, kde většinu služeb obstará mobilní pošta.

Uvažované rušení kamenné pobočky pošty těžce nesou také občané Heřmaniček. „Podle názoru občanů, s nimiž jsem měl možnost o záměru pošty mluvit, by její zrušení bylo škoda. Máme v obci zkušenost, že co se zruší, je už nenávratně pryč,“ konstatoval Jaroslav Cmíral, starosta Heřmaniček, pod něž spadá 14 okolních osad. „O osudu pošty v obci se teprve bude jednat, ale nevím kdy,“ dodal s tím, že radnice pronajímá poště pro pobočku dům, ale částka není nijak horentní.

Zcela bez placení nájmu obecnímu úřadu funguje pošta v Popovicích, která je také na seznamu 58 ztrátových kamenných poboček.
„Obecní úřad je zásadně proti rušení. Proč před časem přemlouvali lidi, aby si založili účty u pošty, že to budou mít blíž?“ rozohnil se místostarosta Milan Peterka. „Budeme v rámci svých možností postupovat tvrdě,“ dodal zastupitel Popovic, pod něž spadá pět okolních osad.