Strach nahnali rodičům i sousedům dva malí kluci. Ve středu odpoledne se nevrátili ze školy a nikdo neměl tušení, kam se poděli.

Do pátrání po dětech se zapojila stovka policistů, hasičů a obyvatelé obce. Našli je až za tmy před benešovskou velkoprodejnou.

„Oznámení o pohřešovaných chlapcích, kteří se nevrátili z vyučování do místa bydliště, jsme přijali v 15.30. Nikdo nevěděl, kde by mohli být,” uvedla policejní mluvčí Diana Škvorová.

Čerčanská policejní hlídka vyzpovídala matku jednoho z žáčků prvního stupně poříčské základní školy i rodiče druhého ztracence. Do obce se začaly sjíždět hlídkové vozy z okolních policejních služeben a dopravní policie k předběžnému pátrání.

Policisté prověřili trasu od školní budovy k domovům školáčků, dětská hřiště i sportoviště. Prohledali také zastávky hromadné dopravy, obchody i restaurace.
S nastupujícím soumrakem svolal starosta obce dobrovolné hasiče a vyrozuměl o pohřešovaných chlapcích prostřednictvím místního rozhlasu obyvatele Poříčí.

Výzva k účasti na plošném pátraní putovala i k okolním sborům dobrovolných hasičů do Čerčan, Pyšel a Mrače. Dobrovolní pátrači měli sraz na návsi u prodejny.

„Propátrávali obec, břehy Sázavy, motokrosový areál Homolka, chatové oblasti v osadě Svárov, v Měsíčním údolí i na Racku,” popsala Diana Škvorová pátrací akci. Do ní se postupně zapojilo pětatřicet policistů, sedmatřicet hasičů a obyvatelé.

Postupně se s ubíhajícím časem okruh pátrání rozšiřoval dále od obce. Hlídky pročesávaly nádraží v Čerčanech a Týnci nad Sázavou.

„Pohřešované školáky objevili benešovští kriminalisté v 18.50 u obchodního domu Lidl na Červených Vrškách,” dodal Diana Škvorová ke zdárné pátrací akci.

Právě pro účast na podobných vyhledávacích akcích i v nepřístupném terénu každý rok organizuje Okresní sdružení hasičů ve spolupráci s policií výcvik dobrovolných pátračů.