Denní maxima se pohybují kolem 70 litrů mléka, šampiónka Bety dávala i 90 litrů v nejvyšší kvalitě. Na kontě má už téměř 118 tisíc nadojených litrů.

„Krávy tady mají naprostou demokracii. Samy si rozhodují, jak stráví den. Jestli budou polehávat, půjdou ven na pastvu nebo si dopřejí masáž drbacím kartáčem,“ vysvětlila farmářka Marie Kopecká, která má v rodině holštýnský skot na starosti.

Dojnice si pak za svůj výkon v dojírně mohou dopřát v v samoobslužném krmném boxu zákusek. Počítač jim podle nadojených litrů namíchá krmnou směs doplněnou sójou, řepkou a minerály, aby si doplnily živiny.

Jednotlivé krávy, které má ošetřovatelka i pojmenované, systém pozná po přečtení čipu. Pro zvýšení komfortu ve volném ustájení osvěžuje v létě vzduch závlahový systém.

Farma Kopeckých produkuje mléko pro benešovskou mlékárnu Danone. „Výhradně dodáváme jim. Jsme se spoluprací spokojení,“ konstatoval Pavel Kopecký, absolvent benešovské zemědělské školy, který má spolu se synem na starosti pole, pěstování a zpracování plodin na krmivo.

Manželé Kopečtí se spolu se synem starají přibližně 90 krav a stádečko ovcí i koní. Na nic jiného jim nezbývá čas. A když si udělali půl dne dovolenou, jeli se na Šumavu podívat do statku ke známému. Na krávy.