„Všechny tři směny benešovské požární stanice v uplynulých dnech absolvovaly plánovaný odborný výcvik činností na vodě.

Zejména záchranu osob, zvířat a majetku, ovládaní plavidel, manipulaci se záchrannými prostředky a použití norných stěn pro zachycení uniklých ropných látek,“ vysvětlil Josef Setnička, ředitel benešovského Územního odboru HZS.

Zdůraznil, že profesionální hasiči absolvují periodický výcvik ve svém volnu, po směně. „Nácvik je zároveň prostředkem pro setkání s pracovníky Povodí Vltavy nebo s policisty, s nimiž se jinak setkáváme pouze při zásazích. Opečeme u ohně buřty, popovídáme,“ nastínil šéf hasičů Benešovska neformální atmosféru výcviku.

Pro zachycení případných uniklých látek jsou nyní hasiči vybavení nornými stěnami s polystyrenovou výplní se stabilizačním závažím. Před časem používali plastové měchy plněné výfukovými plyny.„Jejich životnost už skončila. Zdá se, že nové norné stěny budou lepší,“ dodal Josef Setnička.

Středečníhodopoledne se také zúčastnili profesionální hasiči z vlašimské požární stanice i jejich kolegové z podnikové hasičské jednotky továrny na munici Sellier & Bellot.