Domov seniorů a jeho obyvatelé jsou už dvanáct let nedílnou součástí centra města. Architektonicky i provozně zapadl do zástavby Villaniho ulice, ale mohlo to být i jinak.

„Když se připravovala výstavba, ozývaly se hlasy, že takové zařízení patří někam na okraj města, nejlépe na venkov, blíž k přírodě,“ připomněl Jaroslav Duras, ředitel Domova seniorů Benešov.

Odmítavé postoje obyvatel protějších paneláků se nesly v nepochopitelném duchu. Jako by nechtěli mít na očích své budoucí stáří. Co je zjevně čeká za dvacet, třicet, padesát let.

„Je to tak. Domov seniorů v centru ale odbourává společenskou izolaci, v níž by se klienti někde na venkově ocitli. Kolem sebe vidí každodenní pulzování města, na náměstí při různých příležitostech četné kulturní programy, v sousedství je mateřská škola i kostel na Karlově,“ poukázal Jaroslav Duras.

Pohybliví, mentálně zdatní senioři si sami nebo s doprovodem ošetřovatelek dojdou pro drobný nákup nebo s asistencí sociálních pracovnic na příslušné úřady vyřídit nutné záležitosti.

„Pro klienty je dost podstatný pocit vlastní zodpovědnosti, zvládnutí denních úkolů. Třeba při vyřízení osobních dokladů na městském úřadu nebo pozůstalosti či dědictví u notáře,“ podotkla Ilona Šíchová, vedoucí sociální pracovnice.

Pro intenzivnější kontakt s realitou mají obyvatelé domova k dispozici rovněž internet. Psané zpravodajství je až tak neoslovuje, radši se věnují vyhledávání známých míst na mapách. Byť s pomocí dobrovolnic, které jim s orientací v síti webových vyhledávačů pomáhají.

„Rádi se prostřednictvím internetového zpravodajství podívají do míst, kde v minulosti žili, pracovali nebo která navštívili,“ objasnil Jaroslav Duras, který pozval veřejnost na zítřejší den otevřených dveří. Ten je určený nejen pro rodinné příslušníky a známé současných klientů, ale i pro případné nové budoucí obyvatele Domova seniorů.

Den otevřených dveří v domově seniorů – středa 12. října od 9 do 16 hodin.

Sportovní hry seniorů – čtvrtek 20. října od 9 hod.