„Druhý se umístil také náš student Vojtěch Černý. Ale do finále v Mladé Boleslavi, které se uskuteční o velikonočních prázdninách, nemohou podle pravidel soutěže postoupit dva studenti z jedné školy, tak bude Středočeský kraj jako další reprezentovat třetí v pořadí, Pavel Fidrmuc ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Nymburk," uvedla Jana Fialová z Integrované střední školy technické (ISŠT) Benešov, která hostila krajskou soutěž budoucích automechaniků podruhé za sebou.

„Příští rok se uskuteční v některé z dalších středočeských škol vyučující obor automechanik," vysvětlila ředitelka Jana Fialová.

Co automechanici předvedli?

První den soutěže Automechanik Junior 2015 čekala studenty teoretická část skládající se z testu se 150 odbornými otázkami a poznávání částí součástek aut.

Například pneumatik a disků, ložisek, částí rozvodového ústrojí motoru, snímačů a akčních členů, zapalovací soustavy zážehových motorů, částí převodovky, vstřikovací soustavy, osvětlení motorových vozidel i v význam symbolů na displeji přístrojové desky.

Na praktických stanovištích ve školních dílnách předváděli soutěžící kontrolu a seřízení geometrie, výměnu rozvodového řemene a napínací kladky, zjištění a odstranění závady v elektronice, měření emisí, nastavení předstihu zážehu, výměnu lamely spojky i rozložení a ložení alternátoru.

Na každý praktický úkon, který sledovali porotci, učitelé odborného výcviku, měli automechanici čtvrt hodiny. „Porota byla složená na každém stanovišti ze dvou zástupců různých zúčastněných škol," podotkla Jana Fialová. Vloni se při celostátním finále umístil reprezentant ISŠT v polovině republikového soutěžního pole.

Soutěž Automechanik Junior 2015

pořadí/ bodů/ soutěžící/ škola

1. 472 Jaromír Bílek ISŠT Benešov
2. 471 Vojtěch Černý ISŠT Benešov
3. 447 Pavel Fidrmuc SOŠ a SOU Nymburk
4. 442 Tomáš Trefil Škoda Auto a.s.
5. 410 Henadzi Savitski SOŠ a SOU Neratovice
6. 389 Matouš Kostínek SOŠ a SOU Dubno
7. 384 Martin Hrdlička SOŠ a SOU Nymburk

8. 380 Zdeněk Vrábel Škoda Auto a.s.
9. 366 Radek Pelda SOU Hubálov
10. 340 Jaromír Černík SOŠ a SOU dopravní Čáslav
11. 321 Ondřej Biskup SOŠ a SOU Beroun – Hlinky
12. 290 Miroslav Doležán SOŠ a SOU dopravní Čáslav
13. 278 Martin Aulický SOŠ a SOU Kladno
14. 264 Lukáš Nádvorník SOŠ a SOU Kladno