„Připravujeme publikaci s dokumenty, fotografiemi a příběhy bývalých drážních zaměstnanců ze všech období historie tratě. Její křest bude součástí oslav ve Vlašimi," uvedl Ladislav Kohout, jeden ze spoluautorů knihy Železnice na Podblanicku.

Hlavní zdrojem faktických informací byly pro Ladislava Kohouta a spoluautora Martina Žabku pamětní knihy tratě, které opatroval někdejší přednosta vlašimské stanice Pavel Kamarýt.

Kromě autentických listinných dokumentů, jako jsou jízdní řády, mapy, výkresy, služební oběžníky by chtěli organizátoři oslav 120. výročí zprovoznění lokální tratě na Vlašimsku předvést veřejnosti v sobotu 29. srpna také původní nádražní cedule, razítka, jízdenky, rychlostníky, hektometrovníky, návěstní pomůcky, vybavení vlakového personálu, dobové předpisů a rovněž modelovou železnici.

„Budeme během několika dní jednat s radnicí o spoluúčasti na oslavách a možném umístění výstavy," objasnil Ladislav Kohout.

Hlavní magnetem budou historické lokomotivy a vozy

Kromě předmětů z dávné i nedávné historie tratě Benešov – Vlašim – Trhový Štěpánov, která vedla do zavodnění nádrže Švihov až do Dolních Kralovic, budou hlavním magnetem pro účastníky skutečné historické lokomotivy a vagóny.

Kromě zvláštního vlaku přitaženého parní lokomotivou z Prahy bude na vlašimském nádraží k vidění ze sbírek zájmového spolku Posázavský Pacifik posunovací mašinka BN 60, salónní vůz z doby Františka Ferdinanda d´Este, poštovní vagón s expozicí zrušené vlakové pošty a také souprava červeno žlutých osobních vagónů (Balmů), s níž budou motorové lokomotivy pendlovat z Vlašimi na konečnou do Trhového Štěpánova a zpět.

Máte doma také fotografie z provozu na lokálce? Půjčte je redakci Benešovského deníku ke scanování (kontakt: 724 913 742, email: ladislav.jerie@denik.cz) a zveřejnění.