Podruhé kromě uklízení sázeli také stromy a vůbec poprvé rozsévali semena bylin. Akce nese od začátku název Štafetové uklízení, ale záměr, aby se do gruntování přidali i lidé z obcí ležících na jednotlivých trasách, se jaksi vytratil. Nebyl o to zájem.


„Už řešíme jen sebe, i když jsme akci myslím udělali dost výraznou propagaci. O druhé se proto už nestaráme,“ potvrdila organizátorka akce Šárka Zemanová.


Loni dobrovolníci posbírali v příkopech na zhruba 25 kilometrech přes půl tuny odpadků, ale jeho množství rok od roku neubývá. Jeden rok lidé plasty, papíry nebo hadry uklidí a za dvanáct měsíců je tam nepořádek znovu. Tentokrát se vydali na osm tras.


Účastníci uklízecí akce jsou ale také každý rok o něco chytřejší a zkušenější. Například loni vysadili stromky až za příkopy v domnění, že je neohrozí sekání talut.


„Nestačilo to, cestáři stromky posekali, i když kolem jejich kmínků byly nasazené chráničky před okusem,“ poznamenala smutně organizátorka. „Musíme je dát ještě o kus dál,“ dodala.


Loni stromky, lípy a moruše, zajistil jako podporu akci Středočeský kraj. Letos si brigádníci stromky a keře přinesli za svého.„S administrací daru kraje byla šílená práce, ještě za čtvrt roku jsme museli vykazovat, kde se co vysadilo. Proto jsme se rozhodli, že si sazenice raději zajistíme sami,“ poukázala Šárka Zemanová na přebujelou byrokracii ztrpčující dobrovolnictví. 


„Přinesli jsme sazenice ořechu, třešní a taky rakytník. Třešně na jaře ještě naroubuji,“ prozradila jednu ze svých dovedností Šárka Zemanová.