„Je správné se postarat o bezdomovce. Ale nic se nesmí přehánět. Ve městě jsou další věci, které je potřeba dát do pořádku,“ míní pětačtyřicetiletý Vlastimil, od narození Benešák, ale příjmení raději neuvedl.

Jedním z opatření města byl krátce po tragédii vznik zimní noclehárny. V někdejších Táborských kasárnách fungovala pět let. Teď místo, které si bezdomovci oblíbili tak, že se jejich počet z několika rozrostl až ke třem desítkám, neexistuje. „Samozřejmě, že v zimě nikoho umrznout nenecháme,“ ujistila místostarostka Nataša Bruková.

Důvodem zrušení noclehárny rozšiřování sociálních služeb. Na místě zimní noclehárny nákladem 22 milionů korun, z nichž polovinu zaplatí město, vzniká Dům služeb sociální prevence města Benešova. Stavba trvá už téměř půl roku.

Mezitím radní schválili také jiný provoz noclehárny. Ta se z ryze zimní, stala celoroční. Že bude v zimě opět potřeba, naznačilo počasí už v noci na pondělí s přízemním mrazem. „Město poskytuje bezdomovcům, kteří si toho často ani neváží, až moc vysoký komfort,“ míní Vlastimil v odpovědi, zda lidé bez střechy nad hlavou potřebují celoroční noclehárnu, jak o tom rozhodli při své schůzi benešovští radní.

Dům služeb sociální prevence má podle investora, města Benešova, pomoci snížit počet osob bez přístřeší žijících na ulici nebo v nedůstojných a nevyhovujících bytových podmínkách. Pod jednou střechou bude i noclehárna. „Zařízení má zkvalitnit podmínky pro podporu osob v krizi, lidí ohrožených závislostí nebo už závislých na návykových látkách či osob, které vedou rizikový způsob života nebo jim hrozí,“ připomněla záměr vzniku zařízení Helena Kaňková, vedoucí Odboru rozvoje města.

Plány se už zanedlouho podaří realizovat. „Smlouva o dílo do března, ale hotovo by mohlo být už na Vánoce,“ prozradila Nataša Bruková s tím, že věří, že zrychlení nepůjde na úkor kvality.

Přes avizované zrychlení ale zima začne dříve než na Vánoce. Kam půjdou bezdomovci do té doby? „Noclehárnu otevíráme od listopadu, a pokud nebude dokončený azylák, poskytneme bezdomovcům možnost přečkat noc v dočasném azylovém domě nedaleko stavby,“ tvrdí Bruková.

Provizorium v provizoriu bude také patřičně vybavené. „Uživatelé budou muset přečkat noc jen na židlích. Ale budou alespoň v teple,“ vysvětlila politička.

Řada bezdomovců, kteří se v Benešově „namnožili“ kvůli vstřícnému postoji radnice nebo díky možnostem přespávání a vegetace v areálu někdejších kasáren, už z města odešla. Také kvůli ostraze, kterou platí město.

V Benešově ale bezdomovci, původně z Benešova nebo Vlašimi, žijí dál. Už však nejsou tolik vidět. Neobývají Táborská kasárna poblíž centra města, ale někdejší nyní opuštěný vojenský majetek, využívají dál. V bývalém muničním skladu v

Tužince si užívají klidu, protože jen část tamního areálu patří městu Benešovu. „Pro nás je podstatné, že nejsou v našem,“ dodal místostarosta Benešova Jiří Švadlena.