Obchvat obce mělo Ředitelství silnic a dálnic začít stavět konečně letos. Už už to vypadalo, že po letitých průtazích se to skutečně povede. Jenže stavba se znovu odkládá. Ministerstvo dopravy totiž zrušilo stavební povolení a vrátilo ho krajskému úřadu k novému projednání. A kdo ví, jak se takové povolení získává, tuší, že to může trvat i roky.

Za zmařeným povolovacím dokumentem však nestojí nedaleké centrum Čapí hnízdo, respektive jeho vlastník, firma Imoba z někdejšího impéria Agrofertu premiéra Andreje Babiše.

„Jedná se o šlendrián úředníků krajského úřadu. Je to zkrátka úplně banální úřednické pochybení, kvůli němuž ministerstvo ani nemělo jinou možnost,“ uvedl starosta Votic Jiří Slavík s tím, že ho rozčiluje, když se věci nedělají pořádně. „Krajský úřad má šanci prokázat, že se nejednalo o záměr, a vydat nové nezpochybnitelné rozhodnutí bez školáckých chyb,“ tvrdí a přeje si Slavík.

Ministerstvo dopravy krajskému úřadu vyčetlo řadu zásadních chyb. Úředníci údajně nedoručovali písemnosti všem účastníkům řízení nebo je zaslali na jiné adresy a v rozporu se správním řádem. Krajský úřad měl udělat i další chyby, například se nevypořádal s námitkami účastníků. Krajský úřad ale kritiku ministerstva odmítá.

O stavbu obchvatu obyvatelé Olbramovic usilují už přes dvě desetiletí. Zatím se ale odklonu dopravy nedočkali.
Zrušení stavebního povolební prý obchvat Olbramovic neohrozí

„Krajský úřad vydá na základě připomínek ministerstva v nejkratší možné době, maximálně do tří až čtyř měsíců, nové rozhodnutí. V žádném případě by tak tedy neměl být ohrožen původní termín zahájení stavby obchvatu Olbramovic,“ tvrdí v prohlášení úřadu vedoucí Odboru dopravy krajského úřadu Zdeněk Škaloud s tím, že je pro kraj je přeložka s ohledem na návaznost na výstavbu dálnice D3 dlouhodobou prioritou.

Veledůležitou stavbou je ale také pro samotné „Olbramáky.“ Ti jsou z nového vývoje hodně rozčarovaní. „Překvapilo mě to,“ přiznal starosta obce Ivan Novák.

Někteří lidé už jsou dokonce tak skeptičtí, že mluví i o tom, že se obchvatu snad ani nedožijí. Podle starosty by situace nemusela být tak špatná, jak se po zrušení povolení zdálo. Vychází přitom z prohlášení krajského úřadu o jen tří až čtyřměsíčním posunu vydání povolení. Ani tak ale Olbramovičtí nejsou zlomení a v případě delší prodlevy, než té, kterou nyní slibuje kraj, jsou opět připraveni vytáhnout do boje.

Neveklovští se mohou vyjádřit i k tomu, zda mají ve městě dost příležitostí k vyžití. Jednou z nich byla nedávno také pouť.
Radnice chce vědět, co si o životě ve městě myslí obyvatelé

„Za těch téměř třicet let jsme slyšeli už hodně slibů. Lidé to sice berou s rezervou a pokud se nezačne kopat, nikdo nevěří tomu, že se obchvatu dočká,“ řekl starosta, ale připomněl, že v případě, delší, než čtyřměsíční prodlevy budou Olbramovičtí znovu zvažovat protesty a třeba i blokádu silnice.

V souvislosti s obchvatem ale cítí někteří obyvatelé Olbramovic také křivdu ze strany státu. Sami totiž pro stavbu prodali své pozemky, rodinné dědictví po předcích a dostali za metr jen 60 korun. Později vláda, jejímž členem byl tehdy také Andrej Babiš, zvýšila výkupní ceny. A pozemky, které jeho společnost Imoba, nyní ve svěřenském fondu českého premiéra, parcely státu prodala, měly rázem až osminásobnou cenu.

Lidé celý případ vnímají tak, že byli podvedeni, ale vyslovit se veřejně v médiích z nějakého pro ně důležitého důvodu, nechtějí. „Takhle to v naší zemi zkrátka je. Někdo lže a většina lidí mu navíc věří. Podívejte se na to, jak dopadly volby a jaké jsou nyní volební průzkumy. Nevím, co chtějí lidé víc. My jsme na to doplatili při prodeji pozemků a všichni v této zemi na to doplatíme později,“ řekl muž z Olbramovic.

Ilustrační foto.
Policisté letos napočítali více nehod, ale s mírnějšími následky