I přesto, že obec nabízí provozovateli obchodu řadu výhod, zatím nikdo o prodej potravin v Kamberku nemá zájem. Kamberští si proto musí vystačit s obchodem v Louňovicích pod Blaníkem nebo se supermarkety ve větších městech.
Jenže v Kamberku žijí především senioři zvyklí na vesnický obchod. Ten s potravinami i jiným zbožím tu vznikl již na začátku devadesátých let. A pro řadu lidí se stal nejen místem nákupů, ale také setkávání.
„Obchod byl společenským centrem. Ráno se zde sešli lidé, kteří si chtěli nakoupit. Zároveň si ale také mohli popovídat," uvedla starostka Kamberka Alena Jenšíková.
Čtěte také: V podjezdu mezinárodní silnice E55 u Benešova uvízl další kamion
Právě starostka obce se aktivně snaží nalézt provozovatele obchodu. Nejen jí leží na srdci, aby především starší občané měli možnost si koupit alespoň pečivo. Do obce jezdí sice každý pátek pojízdná pekárna, ale jednou za týden je tato služba nedostačující.
„Bývalá provozovatelka obchodu nám vypověděla smlouvu ke konci února. Nechtěla řešit nákup elektronické evidence tržeb, i přesto, že jsme ji slíbili finanční pomoc. Podmínky pro provoz obchodu měla také výjimečné. Nemusela platit nájem, neplatila spotřebu za topení. Obec ji vycházela velmi vstříc," potvrdila starostka.
Podmínky pro možného, dalšího prodejce v kamberském krámku, by se ani v tuto chvíli nezměnily. Obec má totiž jasný cíl. Chce pro své občany alespoň několikrát týdně zajistit možnost snadného nákupu.
Na zavedení elektronické evidence služeb zareagovala i majitelka obchodu v Louňovicích pod Blaníkem. Na začátku letošního roku se svými službami v městysi skončila. Louňovičtí obyvatelé ale mají štěstí. V městysi totiž řadu let fungovaly obchody dva. Aktuálně si sice nemohou vybrat místo nákupu, ale nakoupit potraviny mohou.
Čtěte také: Benešov už společnosti Posázaví peníze letos nedá