Když chtějí v Lešanech vybudovat něco nového, narazí na počínání lidí, kteří v místě žili či nějakým způsobem zasáhli do života obce před desítkami i stovkami let.
V roce 1998 se stal novým starostou obce František Vrkoslav. První, co bylo podle něj potřeba učinit, byla přestavba odpadu v obecním objektu, v němž sídlí úřad.

„Měli jsme tehdy propadlé jímky. Ty byly pozůstatkem přítomnosti Němců během druhé světové války," zavzpomínal čtyřiapadesátiletý starosta.

Proto vznikla malá čistírna odpadních vod pro obecní úřad a také lešanský zámek.

Ten tvořil a do dnes tvoří dějiny obce. Patřil svatovítské kapitule, obývali ho němečtí okupanti a po mnoha letech usilovné a nákladné práce současného majitele Ladislava Truhláře, slouží jako místo pro kulturní a volnočasové aktivity lidí ze širokého okolí.

Po Němcích zůstal v Lešanech v provozu až do nedávna vodovod.

„Tlakový vodovod s vodárnou v zámku ale dodával vodu jen do domů kolem návsi v Lešanech," připomněl starosta obce František Vrkoslav.

Nový vodovod ve dvou největších částech obce už mají. Nová Ves leží ale poměrně daleko a její napojení zůstává problematické především kvůli finanční náročnosti prací.

Obec pod hlavičkou Lešan, tvoří Lešany, Břežany, Nová Ves a také Vensov. Dohromady má sídlo zhruba sedm set obyvatel. Charakteristické pro toto sídlo je jeho velká rozloha. A to přináší problémy třeba s tím, jak jednotlivé části pospojovat rozvody inženýrských sítí.

To platí i v případě kanalizace, jejíž příprava nyní finišuje. Celé dílo si vyžádá náklady zhruba 100 milionů korun včetně DPH. Obec je jejím plátcem, takže kanalizace bude zhruba o pětinu levnější.

„Většinu nákladů, pětasedmdesát milionů, pokryjí dotace. Cena bude navíc závislá na tom, za kolik dílo dokážeme vysoutěžit," vysvětlil starosta obce, která má roční rozpočet zhruba deset milionů korun.

Kanalizaci v Lešanech mohli možná už mít. Do hry však znovu zasáhla dávná historie. Pozemky kolem obce vlastnila Kapitula sv. Víta. Během přípravy projektu kanalizace se přidal problém se zákonem o církevních restitucích.

„Loni v únoru jsme požádali Pozemkový úřad o bezúplatný převod pozemku, na němž jsme chtěli postavit čistírnu odpadních vod. Jenže nakonec nám až v listopadu úřad oznámil, že nám pozemek kvůli restitucím nevydá. Kvůli tomu jsme museli zahájit nové územní řízení, přepracovat projektovou dokumentaci a vyřídit si i nové stavební povolení," připomněl starosta Lešan s tím, že tahle úřední mašinerie stála obec téměř roční zdržení a také nové výdaje přesahující dvě stě tisíc korun.

Teď už obec problémy s církví vyřešila a chystá se na stavbu samotnou. Ta by měla odstartovat do poloviny roku a hotova pak musí být do podzimu roku následujícího.
„Kanalizaci nebudujeme jen pro sebe, ale především pro naše děti a vnoučata," připomněl ještě starosta František Vrkoslav.

Pro zachování života obce radnice zřizuje také svou dvoutřídní mateřinku a malotřídní základní školu pro první stupeň. Školáci využívají také hřiště s umělým povrchem.

„Školu máme rekonstruovanou, ve střídách jsou interaktivní tabule, máme pro žáky i počítačovou třídu, ale přece jen bychom potřebovali více školáků. Nyní jich máme pětadvacet," řekl starosta.

Ale nejen prací živ je člověk a to platí i pro Lešanské.

Už v dobách hluboké totality začala v Lešanech tradice video diskoték a ta přetrvává do dnes. Konají se v místním kulturním domě v pátek a v sobotu. Rockově zaměřeným posluchačům zase vyžití nabízí JH Music live Club. Na stejném místě v kulturním domě se konají i plesy a taneční zábavy.

Další kulturní záležitosti, jako jsou například koncerty Podblanického hudebního festivalu, se konají ve zrekonstruovaném zámku, kde si můžete domluvit také svatební obřad. Večer si mohou zájemci užít i v tamní pizerii, nebo vedlejší restauraci v bývalé sýpce, která nyní slouží i jako bowlingové centrum.

Obec zatím územně není rozšířená na svou krajní mez. Soukromníci, ale i obec samotná, má k prodeji připravené zasíťované stavební pozemky.

Sportovní vyžití zajišťuje TJ Sokol Lešany. Fotbalisté mají tři družstva mládežnická a jeden tým dospělých bojující o postup do okresního přeboru.

„Míváme tu také oslavy dětského dne a rybářskou soutěž Lešanský kapřík. Na Vánoce rozsvěcíme v Břežanech na návsi vánoční strom," poznamenal ještě František Vrkoslav.

Ač obec vystupuje navenek jednotně, patriotismus k dříve samostatným obcím tamní obyvatelé Lešan a Břežan, dosud zcela vytěsnit nedokázali. Projevuje se to naštěstí pouze v působnosti dvou sborů dobrovolných hasičů. Jejich členové jsou nositeli tradic, ale také současné kultury a dění v obci. Oba sbory totiž pořádají samostatné taneční zábavy či plesy a organizují si také své hasičské soutěže. K nejznámějším patří například Břežanský fofr s netradičními disciplínami. Jejich lešanští kolegové zase loni poprvé soutěžili v couvání traktoru s valníkem.

Když radnice pomohla hasičům v jedné části obce s rekonstrukcí zbrojnice, obnova té druhé na sebe nenechala dlouho čekat. Totéž platí i o dovybavování družstev.
Soutěžení mezi oběma sbory není nic patogenního a podle starosty je spíš ku prospěchu věci.

V obci je i obchod s otevírací dobou od sedmi do dvaceti hodin. Provozují ho Vietnamci. V Lešanech funguje kromě čtyř restaurací také řada živnostníků včetně těch v zemědělství, u nichž pracují především místní obyvatelé.

Ale Lešany nejsou rozhodně obcí, kde se už nic nemusí měnit. Po dobudování kanalizace chystá lešanská radnice další poměrně náročné investiční akce. Jednou z nich bude ta, která má zvýšit bezpečnost chodců. Mezi jednotlivými částmi totiž stále chybí chodníky.