VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturní akce na Hlásce jsou v létě už tradicí

Zlenice – V letních měsících se budou v areálu malebné zříceniny hradu Zlenice konat dvě již tradiční kulturní akce, které si za léta své existence našly velkou oblibu mezi návštěvníky.

13.7.2015
SDÍLEJ:

Každý kdo zavítá na řemeslný festival do areálu zříceniny hradu Zlenice, bude mít možnost zhlédnout nejen ukázky středověkých řemesel, ale ochutnat i něco z tehdejší kuchyně. Foto: Vladimír Havelka

Zeptali jsme se tedy jejich pořadatelů, Terezy Bílkové a Vladimíra Havelky, co zajímavého letos na návštěvníky čeká.

Můžete nám podrobněji představit první akci?
Jako první letos proběhne ve dnech 18. a 19. července řemeslný festival, který představí návštěvníkům mnoho tradičních středověkých řemesel z doby Karla IV., kdy hrad Zlenice zažíval období rozkvětu. V rámci akce bude možnost si mnohá řemesla vyzkoušet vlastníma rukama, informovat se o technikách, materiálech a historii. Vše se bude jako vždy předvádět v precizních dobových kostýmech, včetně co nejvěrnějšího napodobení nástrojů a materiálu, se snahou o navození co největší autenticity. V areálu bude i středověká hudba s výkladem o nástrojích a možnost ochutnávky některých zajímavostí ze středověké kuchyně.

Letos se uskuteční již čtvrtý ročník. Připravili jste si pro návštěvníky něco nového oproti minulým ročníkům?
Kromě klasických řemesel, jako je předení, tkaní, výroba šňůrky na lucetu, ražba do kůže, kování, práce s dřevem či proutím, které se dají vesměs všechny vyzkoušet vlastnoručně, jsme si letos připravili několik novinek. Oproti minulým letům si letos návštěvníci odnesou průvodce řemeslnou vesničkou, který jim napoví základní informace o daných řemeslech. Novou postavou, krom pár novinek mezi řemesly, bude vesnický potulný mnich, který bude mít i funkci jakéhosi průvodce areálem a řemesly.
Věříme také, že pro mnohé návštěvníky může být atraktivní a poučné zapojit se do stavby proutěného plotu, který budeme v rámci akce budovat. Jde o poměrně nenáročnou činnost, kterou si může následně každý vyzkoušet sám doma na vlastní zahradě a zkrášlit si ji tímto přírodním a ekologickým plůtkem, který se hodí dle potřeb pro jakékoliv nenáročné ohraničení prostoru.

Myslíte v rámci akce i na nejmenší návštěvníky?
Samozřejmě. Velmi oblíbené je mezi nejmenšími tkaní šňůrek, nebo zdobení kožených náramků. Navíc ale bude připravena dětská aréna, kde si děti budou moci vyhrát s dovednostními úkoly a soutěžemi, vyzkoušet si střelbu z luku a zahrát si tak na rytíře.

Co dalšího na léto připravujete?
Druhou akcí, kterou již tradičně chystáme na polovinu prázdnin, tentokrát 1. srpna od 14 do 18 hodin, je dětský den. Letošní téma bude Králův zvěd, kdy se děti na své cestě kolem hradu budou potýkat s dovednostními úkoly a hádankami s cílem zkontrolovat královy řemeslníky v podhradí a třeba se i něčemu naučit. Akce bude samozřejmě koncipována úrovní náročnosti tak, aby se mohli účastnit jak ti nejmenší, zhruba od 3 let, tak i starší děti, pro které budou některé úkoly odlišné a adekvátně náročnější. V rámci akce si také budou moct děti zahrát na malého archeologa a vyžití najdou i v tvořivé dílně, která pro ně bude připravena.

Autor: Martina Křečková

13.7.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Druhý den voleb do poslanecké sněmovny - Chotouň
110

Střední Čechy: Máme celkem 26 poslanců

Výstavu historických fotografií zhlédli zájemci v louňovické galerii.
26

Historické fotografie vystavili v louňovické galerie

Ano? Ano. I když všichni říkáme, že ne

Sociální sítě, ulice, hospody i obýváky jsou plné nechápavých komentářů. Jak mohl vyhrát Babiš? Okamura? Piráti? Co jsme to za lidi? Jenže tohle je svět kolem nás. Říká se tomu demokracie.

Braný vymazal Koštíře a Nespeky přivezly domů tři body

Semice – Ve fotbalovém Krajském přeboru vyhrál nováček z Nespek (čtrnáctý v tabulce) důležitý zápas v Semicích (patnácté), když mu ke třem bodům pomohl vlastní brankou v prvním poločase Bříza.

Nádvorník loupil ve Vlašimi

Vlašim – Fotbalisté Vlašimi nastoupili ve Fortuna národní lize proti Táborsku, které vede bývalý trenér hráčů zpod Blaníka Roman Nádvorník a ten je nepotěšil, když si domů odvezl bod a ještě naříkal, že je to málo. „Měli jsme mít tři, ale to by Musiol musel proměnit sólo za stavu 2:1,“ zlobil se trenér Táborska Roman Nádvorník. Vyhrát chtěl i domácí kouč. „Bod je málo. Většinu zápasu jsme měli herní převahu, ale selhali jsme v obranné fázi, kde jsme si nepohlídali standardní situaci a rychlé protiútoky Táborska,“ byl zklamaný Petr Havlíček.

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Velké Přílepy – Nechceme, nechceme. Shodné odpovědi poskytli svým radnicím obyvatelé dvou obcí v blízkosti metropole, kteří v referendech se závazným výsledkem konaných souběžně s parlamentárními volbami dostali příležitost vyjádřit se k zamýšleným stavebním záměrům. A nezůstalo to bez ohlasu, který ještě může mít dohru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení