„Měli jsme čtyři a půl tisíc odběrů,“ potvrdila vrchní laborantka Jiřina Kloudová, s tím, že pokles vnímá jako následek pandemie covidu 19. „Když nyní dáváme dárcům potvrzení na daně, často od nich slýcháme, že stihli třeba jen dva odběry, protože měli covid,“ připomněla. Další dárci se zdravotnickým zařízením vyhýbali preventivně.

K návratu dárců do transfuzní stanice nepřispívá ani překotný vývoj viru a jeho zatím poslední a více nakažlivá varianta omicron. Ta může přivést mnohem více lidí do karantény. Také proto se v benešovské transfuzní stanici obávají případného dalšího úbytku dárců krve.

„Chci být optimista, ale pokud by úbytek byl ještě větší, mohlo by dojít ke komplikacím ohledně zajištění operací,“ připomněl primář Petr Šrámek.

Z výstavby centrálního příjmu pacientů v dolní části areálu Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově.
V benešovské nemocnici začal vznikat centrální příjem za téměř 600 milionů korun

Co se týká samotných dárců, transfuzní stanice neeviduje, zda jsou očkovaní nebo ne. Dárce ale musí uvést, zda byl v posledních čtyřech týdnech očkován proti covidu 19.

„Volala nám paní, že má jít na operaci a že při transfuzi nechce krev od očkovaného dárce. Protože ale takové statistiky nevedeme, dala si paní svou vlastní krev. Byl to ale ojedinělý případ,“ potvrdila vrchní laborantka.

I přes popisovanou skutečnost zůstává Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov se zásobami krve stále soběstačná a dál dokáže plně pokrýt potřeby jednotlivých oddělení. Jiné to však je s dříve běžným vývozem do pražských nemocnic. I v Benešově se ale zdravotníci občas potýkají s momentálním nedostatkem některých krevních skupin.

„Jde to vždy ve vlnách, nelze říci, které krevní skupiny je nedostatek. Aktualizujeme informace v krevním barometru na našich webových stránkách, ale někdy musíme i obvolávat dárce s krevní skupinou, kterou právě v danou chvíli potřebujeme,“ dodala Jiřina Kloudová.

Mobilní krajský očkovací tým v Poříčí nad Sázavou.
OBRAZEM: Na Benešovsku přibývá míst, kde očkuje mobilní vakcinační tým

Od loňského září odebírá benešovská transfuzní stanice také krevní plazmu. Loni provedla kolem stovky takových odběrů. Oddělení se proto zabývá i výrobou transfuzních přípravků.

„Provádíme současně také vyšetření hematologické, koagulační, imunohematologické a prenatální. Hematologická ambulance pak poskytuje služby pro ambulantní i hospitalizované pacienty,“ doplnil primář Petr Šrámek.