Když v roce 1992 cestovala skupina rekreantů z Týnce nad Sázavou do španělské Peniscoly, většina motoristů z autobusu jen nevěřícně zírala. Ne na vyprahlou krajinu Costa Bravy, ale na katalánskou silniční síť. Především pak na elegantně a efektně vyřešené křižovatky. Byly kruhové a podle poměrně nepatrného provozu se tehdy českým cestovatelům zdálo, že je to trochu zbytečná investice. Tou dobou Česko ještě stále jednou nohou vězelo v šedi rozvinuté socialistické společnosti. Největším pokrokem byla semafory řízená křížení. Z kruháků pak asi nejznámější dejvický kulaťák (foto zcela dole). A v ostatních místech země? Kruháky jen zcela výjimečně, jinak nic.
Ještě dlouho po onom zájezdu Čechů na Pyrenejský poloostrov se auta na Benešovsku na nepřehledných křižovatkách srážela a umírali i lidé. Třeba na křížení na Červených Vršcích na silnici I/3. O vybudování kruhové křižovatky se tam mluví už hodně dlouho a jak to vypadá, ještě bude mluvit. Alespoň do doby, než bude postavena dálnice D3 a s ní i přivaděč od Benešova.
Hodně časté byly karamboly také na křižovatce v Benešově pod nemocnicí. Právě tam vyrostl první kruhák ve městě a vlastně i na celém Benešovsku. Pravda, zapomenout se nesmí na kruhový objezd kolem čtyř vztyčených panelových prstů v Týnci nad Sázavou. Při troše fantazie se i ten dá zařadit mezi kruhové křižovatky.
V Benešově až do dneška vyrostly ještě další tři kruhové křižovatky – u OD Hvězda, u pivovaru a na Červených Vršcích u autoservisu.
Své příspěvky k bezpečnosti v silniční dopravy mají už také ve Vlašimi. Kruhák v centru města je dokonce zajímavým architektonickým prvkem.
Celkem šest kruhových křižovatek na Benešovsku ale není mnoho. Na kruháčky marně čekají motoristé ve všech zbývajících městech okresu.
Ve Voticích by kruhák měl vyrůst u autobusového nádraží, v Týnci nad Sázavou se mluví o více možných lokalitách. Například u nového hřbitova nebo pod společenským centrem.
Brzdou pokroku jsou ale stále peníze a jejich nedostatek. Nebo je to jen neochota místních politiků uvolnit prostředky právě na takové akce?