Krtek obecný a další nevítaní návštěvníci zahrad mohou zmařit celoroční zahrádkářské úsilí. Jsou různé možnosti jak se jich zbavit, vždy by ale rozhořčení majitelé půdy, kterou obývá škůdce, měli myslet na to, že postupy musí být pro živočichy neškodné.
Nežádoucí krtky není potřeba hned likvidovat, obvykle stačí je ze zahrady jen vyhnat. Krtkům totiž znepříjemňují život zvuky a vibrace.
„Nejvíce na krtky zabírají zvuky. Do krtiny zastrčíme láhev s nějakou vrtulkou. Zvuky, které vrtulka vydává krtka stresují a následně vyplaší. Problém je ten, že toto má účinnost pouze na několik metrů od plašiče. Na krtky to funguje v průměru asi na pět metrů, dál už ne,“ uvedl člen zahrádkářů Jindřich Kejhar.
Další metodou jak se krtka zbavit ze zahrady jsou elektronické odpuzovače. Ty působí pomocí zvukových nebo ultrazvukových vln. Běžné zvukové odpuzovače se většinou umísťují zčásti nebo úplně do půdy. Zvuk, který odpuzovač vydává se pod zemí dobře šíří. Ideální bývá doplnit ještě zdrojem nepříjemných vibrací.
„Elektronické odpuzovače koupíme za čtyři sta až šest set korun. Kromě odpuzovačů na baterie existují i přístroje, které využívají sluneční energii,“ řekl Jindřich Kejhar.
Kam ale přístroje na zahradě umístit? Nejlepší je umístit přístroj do podzemní chodbičky vetřelce nebo do míst, kudy se dostávají na zahradu. Půda kolem se musí dobře udusat. Další možností je umístit odpuzovač do středu chráněné plochy, protože zvuky i vibrace se šíří v kruhu a dosah bývá 10 až 18 metrů od přístroje. V mokré nebo vlkhé půdě se se signál šíří lépe. Nesmíme zapomínat, že signál nedokáže překonat základy staveb, vyšší zahradní terasy ani objemné kameny.