ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

V prvním případě šlo o škrty v oblasti nakládání s komunálním odpadem. Kvůli evropským směrnicím se brzy bude muset přestat skládkovat. Připravuje se na to také Benešov. Ten chystá výstavbu úpravny domovního odpadu. Teď se však milionová příprava zadrhla. „Zatím řešíme pozemky. Peníze, které byly na tento dlouhodobý projekt v rozpočtu, měly posloužit projektové přípravě. Ta kvůli škrtům letos pouze začne,“ sdělil místostarosta.

Celkově tři miliony korun má stát vybudování městského informačního systému. Letos do něj hodlalo město vložit třetinu, ale nakonec z toho zůstane ještě méně - šestina. „Na přípravu akce jsme ponechali v rozpočtu půl milionu korun,“ potvrdil Tichovský, podle něhož částka letos postačí na začátek celé záležitosti - vylepšení stávajících plakátovacích ploch.

„Nový informační systém bude mít smysl jen v případě, že se nám podaří odstranit nebo upravit po domluvě s majiteli nevkusnou velkoplošnou reklamu, kterou na svých či soukromých objektech mají podnikatelé a jejíž povolení má na starosti stavební úřad,“ vysvětlil politik.

O kolik příjmů město letos přijde, není zatím jasné. Už nyní je ale jisté, že to bude o více než pětinu. „Letošní příjmy se sníží o třiadvacet procent,“ potvrdil při jednání zastupitelstva starosta Benešova Jaroslav Hlavnička.

Skutečnost však může být ještě horší, protože uvedené číslo vychází z účtů za březen, tedy pouze první dva týdny koronavirové krize. Navíc přes řadu uvolnění opatření definitivně neskončila. Problémy, které s sebou nesou, se nabalují dál i v neprospěch obcí. Účetní uzávěrka za duben, kterou radnice získá ve středu 20. května ukáže pravdu ještě realističtěji.

Vzhledem k řadě neznámých lze proto očekávat, že skutečné škrtání v rozpočtu nastane už při posledním předprázdninovým jedním zastupitelstva v pondělí 22. června. „Kvůli odložení daní a všech dalších ekonomických opatření, která vymyslela vláda, už nemáme příjmy, o nich hovořil starosta. Při zastupitelstvu v červnu projednáme ale propad příjmů určitě ještě větší,“ obává se místostarosta.

A tak zatím první a jedinou zcela zrušenou letošní investiční akcí je projektování a skutečné vybudování dalšího podzemního kontejnerového hnízda ve Vlašimské ulici se třemi kontejnery. „Letos ani příští rok to vůbec řešit nebudeme a počkáme na vypsání dotací,“ sdělil Roman Tichovský.

Škrty příjmů radnice však mohou mít, jak místostarosta připustil, i dopad třeba na zaměstnance. Část z nich působí ve státní správě. Podíl na jejich mzdách hradí právě stát, ale část i správní poplatky. Například pokuty řidičů, které jsou de facto jedinou současnou konstantou. „Pokud by na státní úředníky stát peníze nedal, město to za něj nepotáhne,“ tvrdí Roman Tichovský s tím, že takový scénář ale nepředpokládá.