Transfuzní stanici tento rok navštěvuje o dvacet procent více dárců, než v loňském roce.

„S nedostatkem krve toto léto problémy nemáme, je to především díky pravidelným dárcům, kteří na odběry chodí poctivě," uvedl Vladimír Bouček, primář transfuzního a hematologického oddělení s tím, že v registru dárců je uvedeno na deset tisíc jmen, pravidelně však do křesla transfuzní stanice zavítá asi tři tisíce dobrovolníků.
„Nejžádanější skupinou je nula Rh negativní, kterou můžeme v případě potřeby použít i pro pacienty jiných krevních skupin, často se tak stává například po náhlé ztrátě velkého množství krve," popsal Vladimír Bouček.
Po odběru krve je nutné tuto vzácnou suspenzi ještě před uskladněním zpracovat, a to oddělením tří nejdůležitějších složek – červených a bílých krvinek a krevní plazmy. Ty jsou dále zpracovány a uskladněny v teplotním rozmezí od dvou do šesti stupňů Celsia. Takto uchovaná krev může být použita do čtyřiceti dvou dní od odběru.
Důležité je i testování krve dárce, vzorky jsou vyšetřeny na znaky některých infekčních chorob, mezi nimi je žloutenka typu B a C, HIV a syfilis.
„Několikrát do roka se stane, že nemáme dostatečné zásoby některé z krevních skupin, v takovém případě prosíme naše pravidelné dárce, aby přišli na odběr. V akutních případech nám vypomáhá transfuzní stanice Thomayerovy nemocnice, s níž si vzájemně vypomáháme. Sanita s potřebnou krví je u nás za půl hodiny," dodal Bouček.
Dárcem krve se může stát každý zdravý člověk ve věku od osmnácti do pětašedesáti let, nemohou ji například darovat lidé, kteří trpí chronickým onemocněním nebo prodělali závažné infekční onemocnění.
Dále nebude krev odebrána dárcům, kteří byli v posledních šesti měsících na aplikaci tetování a piercingu, a to z důvodu minimalizace rizika eventuálně přenosu infekčního onemocnění při těchto výkonech.
Odměnou pro dobrovolníky je přichystané občerstvení i dobrý pocit z pomoci člověku v nouzi.

Hana Dittrichová