Poslední kráva ze stáda, které uteklo v sobotu společnosti Agronova Loket a způsobilo na dálnici D1 smrt dvou lidí, je v rukách zemědělců. Po zvířeti do včerejška neúspěšně pátrali spolu s policisty, hasiči a myslivci.
Asi dvě desítky krav utekly z ohrady už v sobotu ráno. Zhruba polovinu zvířat zahnali zpět sami zemědělci, s dalšími jim pomohli hasiči. Několik zvířat se však dostalo až na dálnici, kde kvůli nim večer postupně havarovaly čtyři vozy. Při nehodě se nejdříve střetl maďarský kamion Scania se dvěma krávami. Poté do kamionu narazil Ford Escort. Hasičům pak byla nahlášena další zatoulaná kráva na 67. kilometru ve směru na Prahu.
„Než jsme stačili zvíře odchytit, stalo se příčinou tragické nehody, při níž zemřeli dva muži z Volkswagenu Golf,“ řekla mluvčí hasičů z Vysočiny Denisa Vrbová. Ti krátce po nehodě objevili na nedalekém poli další čtyři kusy dobytčat.
Srážku nepřežily čtyři krávy, které museli z dálnice odstranit hasiči. Při nehodě vznikla škoda nejméně 67 tisíc korun. Dálnice byla zcela neprůjezdná zhruba 15 minut, poté policie otevřela jeden jízdní pruh.
Kdo je za nehodu odpovědný, policisté stále prošetřují. Obviněn zatím nebyl nikdo.
„Nehodu vyšetřujeme jako obecné ohrožení. Míra případné odpovědnosti osob se stále zkoumá,“ uvedla benešovská policejní mluvčí Zuzana Stránská s tím, že pokud nakonec někoho obviní, může být odsouzen až na rok odnětí svobody.
Policisté však nejsou jediní, kteří se případem zabývají. Z jakých důvodů se daly krávy do pohybu, zjišťují pracovníci Krajské veterinární správy pro Středočeský kraj. Podle jejího ředitele Zdeňka Císaře může být příčin nespočet. Stádo mohla například vyrušit hlasitá hudba z nedaleké technoparty, rána z výfuku automobilu či potulující se psi. „Když se dá stádo do pohybu, nic ho nezastaví,“ podotkl Císař.