Podle ní zaplatí každý obyvatel města 540 korun za rok. Tato částka v sobě zahrnuje také 372 korun, které byly vypočítány jako 60 procent skutečných nákladů obce v předešlém roce, nutné na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu.

Kvůli kanalizaci omezenív Maršovicích potrvá déle

Maršovice – Přechodná úprava provozu na vjezdech do městyse Maršovice, kvůli výstavbě tamní sítě kanalizačních stok a čistírny odpadních vod, potrvá déle. Až do poloviny velkých prázdnin. Potvrdil to Silniční správní úřad Benešov. Komunikace dotčené výstavbou jsou provizorně zpevněny recyklátem. A tak to zůstane až do pokládky nového povrchu. tyto práce by se měly uskutečnit nejpozději do poloviny prázdnin.

Za přestupky v dopravě vybrali přes 26 tisíc korun

Benešov – Především přestupky v dopravě, kterých bylo 223, řešili v listopadu strážníci Městské policie Benešov. V jejím informačním systému v tomto období vzniklo celkově 262 zápisů událostí, jimiž se strážníci zabývali. Za už zmiňované přestupky v dopravě pak vybrali 26300 korun na pokutách. „V drtivé většině se jednalo o nerespektování dopravního značení a neplacení parkovného,“ připomněl velitel benešovských strážníků Radek Stulík.

Strážníkům na linku 156 volalo v listopadu méně lidí

Benešov – Na tísňovou linku 156, kterou obsluhují strážnici Městské policie Benešov, volalo v listopadu méně lidí, než během stejného měsíce v uplynulých letech. Potvrdil to velitel strážníků Radek Stulík. „V porovnání s předchozími léty se jedná o minimální pokles a v porovnání s loňským rokem jde o 21 tísňových volání méně,“ uvedl. Během předposledního měsíce letošního roku se volající se strážníky přes bezplatnou linku 156 spojili celkem 174 krát.

'Pojedou' podle provizoria

Benešov – Žádný řádný rozpočet na rok 2019, ale rozpočtové provizorium. Podle něj se bude v následujícím roce, respektive do doby schválení řádného rozpočtu, řídit hospodaření města. Důvod k zavedení těchto pravidel vyplývá ze situace, která nastala po komunálních volbách v říjnu. Nové vedení Benešova převzalo po svých předchůdcích veškeré materiály související s chodem radnice i města od ledna 2016, teprve 22. listopadu. Proto dosud nejsou zkontrolovány všechny smlouvy a závazky, které někdejší vedení radnice podepsalo. V rámci rozpočtového provizoria město nesmí zahajovat nové investiční akce a ty už probíhající, bude financovat 1/12 schválené roční částky.

Schůzovat budou sedmkrát

Benešov – Stejně jako letos, také napřesrok se sejde nejvyšší orgán města, zastupitelstvo, sedmkrát. Všechna jednání zastupitelstev jsou veřejná a radnice jako místo konání určila velký sál Kulturního domu Karlov. Pouze ve výjimečných případech, kdy bude termín zastupitelské schůze kolidovat s koncertem či jinou akcí umístěnou do KD Karlov, sejdou se komunální politici při veřejném jednání v divadelním sále Hotelu Pošta. Všechna nyní naplánovaná zasedání se budou konat v pondělí a startují v 18 hodin. Schůze městských zastupitelů mají v prvním pololetí tyto termíny: 18. únor, 15. duben, 27. květen a 24. červen. Ve druhém pololetí se zastupitelé sejdou 23. září, 21. října a 2. prosince.

Prezidenta přiveze do Benešova vlak

Benešov – Jak to v roce 1918 vypadalo, když se do vlasti z exilu vrátil tehdy už zvolený prezident ČSR Tomáš Garrigue Masaryk, mohou milovníci historie prožít při rekonstrukci této události. Stane se to v sobotu 22. prosince, kdy v 11.27 dorazí na benešovské nádraží prezidentův vlak. Všem bude už od začátku akce v 11 hodin vyhrávat malý dechový orchestr Vranovanka a folklórní soubor Benešáček. Prezidenta v Benešově přivítají zástupci města a sbor ZUŠ Benešov. Masarykův vlak z Benešova odjede do Prahy ve 12 hodin a 12 minut.

Na Boží hod vánoční lze zajít na diskotéku

Týnec nad Sázavou – Informace o tom, že se v týneckém Hotelu koná na Boží hod vánoční, tedy v úterý 25. prosince Vánoční diskotéka, jistě nenechá chladnými všechny milovníky tance. Dárky v tu chvíli už budou rozdány, a tak právě tanec může být zdravou alternativou k jinak obvyklému vánočnímu obžerství a nekontrolovanému přibírání na váze. Vánoční diskotéka v Týnci začne ve 20 hodin a hudbu při ní zajistí dva DJ, Marek Kučera a Ladislav Pála. Posluchači jejich hudby se mohou těšit na osvědčené „fláky.“

Na zámku vystavují betlémy a sáňky

Třebešice – Výstavu betlémů a sáněk, které bezpochyby patří k zimě a Vánocům, mají po roce znovu na zámku v Třebešicích nedaleko Divišova. Betlémy, které jsou umístěné v bývalé konírně citlivě restaurovaného třebešického zámku, vystavují majitelé, rodina Valdova, každoročně. Letos už popáté. Znovu se mezi exponáty objevují také výrobky školáků z Teplýšovic a Divišova. Výstava je přístupná 22. a 26. prosince, vždy od 12 do 17 hodin. Sbírka tamních betlémů vznikla v době, kdy děti majitelů zámku vyráběly a rodičům věnovaly tyto symboly Vánoc. K původně vystavovaným betlémům později přibyly také sáňky. Ty první vyrobil vlastnoručně dědeček majitelky zámku.