Výstavba plynové přípojky omezí provoz v části města

Benešov – Kvůli výstavbě nové plynové přípojky se dočasně zhorší průjezdnost páteřní komunikací v průmyslové zóně Benešova, Křižíkově ulici. Omezení začne v pondělí 26. června a jeho předpokládaný konec by měl přijít až během prvního prázdninového týdne, v úterý 4. července. Výkopové práce se budou odehrávat asi 300 metrů od křižovatky U topolu ve směru do centra Benešova a 130 metrů od křižovatky z Křižíkovy ulice na benešovský Černý les.

Prohlédnou si noční zámek Konopiště

Benešov - Užívat dne si mohou ti, kteří přijdou ve středu 7. června na Konopiště, na akci s názvem Carpe diem se zámožným rytířem Přechem z Hodějova. Právě tak se totiž jmenuje netradiční prohlídka zámku, kterou na 20. hodinu přichystala správa národní kulturní památky. Výlet zavede do renesančního života jednoho z někdejších majitelů hradu Konopiště, Přecha z Harrasova, později psaného z Hodějova, který objekt koupil v roce 1602 a společně se svou chotí Dorotou ho začal přestavovat na zámek. Návštěvníci se dozví i to, jak to s Hodějovským majetkem dopadlo po bitvě na Bílé hoře.

Děti se vypraví do sázavského kláštera za pohádkami

Sázava - Bohatý program čeká ve středu 7. a čtvrtek 8. června děti z mateřských škol a žáky prvního stupně škol základních v Sázavském klášteře. Právě tam se koná akce Pohádkový klášter. Děti na místě, které je úzce spjaté s historií celých Čech, doprovodí pohádkové bytosti. Klášter Sázava je v Česku třetí nejstarší mužský klášter a nachází se v místě, kde se na začátku 11. století v jeskyni nad řekou Sázavou usadil poustevník Prokop. Časem kolem sebe shromáždil další poustevníky a tak kolem roku 1032 na místě díky Přemyslovcům vznikl dokonce benediktinský klášter.