Tříkrálová sbírka skončí koncertem ve sv. Anně
Benešov - Završením tradiční Tříkrálové sbírka bude v Benešově znovu koncert benešovského Sukova komorního sbor v benešovském kostele svaté Anny na Masarykově náměstí. Hostem koncertu bude Pěvecký sbor Dech. Umělecký zážitek si zájemci budou moci v neděli 7. ledna vychutnávat od 15 hodin. Sukův komorní sbor byl založen v roce 1982. V současnosti v tělese vystupuje 15 až 20 zpěvaček, které absolvují kolem patnácti koncertních vystoupení za rok. Repertoár sboru tvoří nejen široké spektrum hudby duchovní a světské, ale důležitou součástí jsou i lidové písně v různých úpravách či spirituály. Mezi jeho pravidelný vystoupení patří adventní koncerty v Šímově síni Muzea umění v Benešově, Jílovské zpívání Zdeňka Lukáše, účast na festivalu Podblanický hudební podzim nebo právě Tříkrálový charitativní koncert v benešovském kostele sv. Anny. Sbor získal řadu významných ocenění.

Výstava betlémů končí, muzeum chystá další expozici
Jílové u Prahy - Kundrátův betlém vystavuje i nyní, v úvodu nového roku, Regionální muzeum v Jílovém u Prahy. Instituci, která je příspěvkovou organizací Středočeského kraje, najdete v na Masarykově náměstí. Otevřeno má během zimy od úterý do neděle od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. Kromě této výstavy s názvem Půjdem spolu do Betléma, mohou návštěvníci muzea zhlédnout i tématickou expozici pojmenovanou Staročeské Vánoce. Na prohlídku mají zájemci už jen několik dnů, protože výstava končí v neděli 7. ledna. Expozice představuje české, vánoční obyčeje. Muzeum připravuje zpřístupnění další zajímavé výstavy už na druhý týden roku. Expozice ponese název Trampové ve Zlatém kaňonu a začne už v sobotu 13. ledna. Komorní výstava zmapuje život v trampských osadách ve Zlatém kaňonu řeky Sázavy. Fotografie i předměty, které provázely život prvních sázavských trampů, muzeum vystaví až do 18. března.U zeleného stolu se pobaví celé rodiny
Benešov - I když hraní stolního tenisu svádí ke konstatování, že se jedná o sport, v případě Novoročního turnaje v benešovském domě dětí a mládeže tomu tak zcela není. Pinčes samozřejmě zůstane i nadále sportem, ale samotný turnaj je spíš společenskou událostí úvodu roku. V tělocvičně Domu dětí a mládeže Benešov v Poštovní ulici se totiž nebude znovu rozlišovat věk soutěžících. Utkají se totiž rodinné týmy. Kromě startovného, pouhé dvacetikoruny, by si s sebou účastníci měli vzít i vhodnou sportovní obuv a sportovní náčiní. Mač startuje v sobotu 6. ledna ve 14 hodin.

Sokolové si zatančí v Pyšelích
Pyšely - Tradiční myslivecký ples se uskuteční v sobotu 6. ledna od 20 hodin v pyšelské sokolovně. Ti, kteří dorazí, nebudou litovat. Připravena bude i bohatá tombola a k tanci a poslechu zahraje kapela Bueno Praha. Akci pořádají místní myslivci.

Ješetičtí hasiči mají bál
Ješetice - Hasičský ples, který pořádají hasiči z Ješetic, bude přichystán na sobotu 6. ledna od 20 hodin v kulturním domě v Ješeticích. Na návštěvníky bude čekat bohatá tombola a oblíbená skupina Malá Budějická Kapela Ády Školky.

Sluka to roztočí U Hlaváčků
Bystřice - Myslivecký spolek Sluka Bystřice zve všechny příznivce na ples v sobotu 6. ledna od 20 hodin do sálu U Hlaváčků v Bystřici. K tanci a poslechu při akci zahraje MP6 BAND.

Sportovci si připomenou výročí
Úročnice - Čtyřicet et od založení Tělocvičné jednoty Úročnice oslaví jak její členové, tak i příznivci. Akce se bude konat v sobotu 6. ledna od 15 hodin v klubovně kabin v Úročnici. Krom posezení pořadatelé chystají i představení stavu areálu a jednoty.

Ekovláčkem se za dotované jízdné svezlo 18 tisíc lidí
Benešov – Celkem 40 tisíc cestujících naložil a vyložil loni takzvaný ekovláček. Ten pendluje během turistické sezony mezi centrem Benešova a Konopištěm. „Osmnáct tisíc cestujících zaplatilo jízdné,“ upřesnil starosta Benešova Petr Hostek. Neplatícími byly zejména děti. Zdarma ale jeli také senioři a invalidé. Platící turisté na provoz ekovláčku přispěli částkou 20 korun a to díky dotaci města. To provoz turistického dopravního prostředku loni vyšel na 1,1 milionu korun. 

Výtvarné soutěže o bezpečí se mohou zúčastnit školáci
Benešovsko – Co znamená bezpečí a co ho ohrožuje? Co nám nahání strach? To a i více mohou vyjádřit ve svých výtvarných prací školáci a studenti z mateřských, základních i středních škol. Do soutěže na téma Jsem v (ne)bezpečí! mohou malí zájemci vytvořit výtvarnou práci na libovolné téma a následný výtvor donést až do 22. března do DDM Benešov.

Vánoční stromečky stačí uložit u místa pro kontejnery
Benešov – Podle tradice by ozdobený vánoční stromek měl zůstat doma do svátku Tří králů. Samozřejmě do 6. ledna, což je tentokrát v sobotu. Na vesnici stromky majitelé většinou spálí v kamnech. I ve městech, třeba jako v Benešově, dřevo stromků nakonec také zahřeje. Před tím ale kmínky pracovníci TS Benešov proženou štěpkovačkou. Stromky by podle rady ředitele technických služeb měly zůstat bez ozdob a jejich majitelé by je měli uskladnit u kontejnerů. Právě odtud je pak pracovníci TS odvezou do pátku 19. ledna k dalšímu zpracování.