Jan Dušek povypráví, jak Španělskem projel na vozíku
Vlašim – Camino na kolečkách, aneb na vozíku život nekončí. Tak se jmenuje beseda konaná v úterý 28. listopadu ve vlašimské Besídce u kostela svatého Jiljí. Od 18 hodin se přítomným představí odvážný Jan Dušek, který putoval na invalidním vozíku Španělskem. Jeho trasu dlouhou 640 kilometrů, zakončenou v Santiagu de Compostela, navíc natočili filmaři, kteří z tohoto velkolepého zážitku sestříhali zajímavý snímek. Některé části tohoto filmu budou při besedě k vidění, stejně jako fotografie z cesty Jana Duška.

Kino v úterý nepromítá, s programem začne zase ve středu
Benešov/Vlašim - Užít si promítání filmu v benešovském a vlašimském kině v úterý 28. listopadu zájemci nemohou. V úterý ani jedno z nich nepromítá. Další snímek ale budou moci diváci zhlédnout už ve středu 29. listopadu od 19.30 hodin, kdy bude v Benešově i ve Vlašimi na pořadu dne americko-francouzský film Suburbicon: Temné předměstí. Hvězdně obsazená černá kriminální komedie je v režii George Clooneyho a za scénářem stojím bratři Coenové. Vypráví o rodině ze středoamerickém městečka na pozadí 50. let 20. století. Život rodiny obrátí naruby vloupání do jejich domu.

Občanskou poradnu ve Voticích přestěhovali  
Votice - Občanská poradna Diakonie Střed ve Voticích přesídlila do jiné budovy. Dříve se nacházela v budově bývalé Osvěty, nyní ji mohou zájemci najít o pár desítek metrů dál, v bytovém domě číslo popisné 587. Vstup je z Husovy ulice. Ve votické občanské poradně pomáhají pracovníci těm, kteří potřebují radu třeba v souvislosti se sociálními dávkami či v pracovně právních vztazích. V pobočce mohou také poradit ohledně problémů v rodině či v partnerských vztazích. Otevírací doba občanské poradny ve Voticích je každé pondělí od 8 do 16 hodin.

Než přijde Mikuláš, zatančí si
Týnec nad Sázavou – Mikulášskou diskotéku si děti užijí ještě před tím, než příští týden do jejich domovů přijde samotný Mikuláš se svou nadílkou. Ve středu 29. listopadu od 15 hodin začne v týneckém Mateřském centru Motýlek ples, na který mohou přijít všichni malí zájemci, nejlépe ale v pohádkovém kostýmu. Krom tance budou na programu i různé soutěže a hry.Malé hospodyňky upečou čertíky z kynutého těsta
Benešov - Co se v mládí naučíš… I s ohledem na toto prastaré rčení, sestavují program pro školáky pracovnici Domu dětí a mládeže Benešov v Poštovní ulici. A vzhledem k tomu, že se blíží Vánoce a před nimi je ještě oslava svátku svatého Mikuláše, bude program ve středu 29. listopadu směřovat právě k tomu. Od 14 do 16 hodin se tam zájemci z řad dětí ze základních škol budou v kuchyňce DDM učit péct čertíky z kynutého těsta. Do kurzů a na akce domu dětí a mládeže se lze přihlásit kdykoliv, ale vzhledem ke kapacitě je při některých kurzech potřeba rezervace místa předem.

Výstavu malovaného hedvábí zahájí v ekocentru
Vlašim - Vernisáž autorky malovaného hedvábí Martiny Poustecké se uskuteční ve čtvrtek 30. listopadu od 17 hodin ve vlašimském Podblanickém ekocentru. V rámci slavnostní akce bude připraven i doprovodný program. Nejdříve v 16 hodin začne komentovaná prohlídka paraZOO. Následně si příznivci užijí samotné zahájení výstavy, načež od 18 hodin se budou moci zúčastnit workshopu, který zájemce naučí, jak na hedvábí malovat. V ekocentru se bude zároveň promítat film o kokonu bource morušového.

Autogramem ozdobí knihu
Benešov – Autogramiáda knihy, která se honosí názvem Benešov technický a industriální, bude připravena ve čtvrtek 30. listopadu. V knihkupectví Daniela na benešovském Masarykově náměstí začne akce s autorem knihy Michalem Horáčkem v 16.30 hodin.

V Nespekách chystají na sobotu předvánoční trh
Nespeky – Oblíbený trh spojený s očekáváním příchodu Vánoc chystají v Nespekách. Předvánoční akce se tam uskuteční v sobotu 2. prosince od 14 do 17 hodin ve dvoře místního úřadu. „Letos nově budou ve dvoře vonět grilované norimberské klobásky, na plakátu a na tradičním hrnečku máme originální motivy od výtvarně zdatných nespeckých občanů,“ uvedla za organizátory Michaela Voldřichová s tím, že ve stáncích nabídnou prodejci vánoční zboží a trh bude mít také charitativní podtext. Návštěvníci při něm budou moci podpořit projekty Elpidy a Šance onkoláčkům. „Děti se také povozí na koních a vyrobí si ve výtvarné dílně malý vánoční dárek nebo suvenýr,“ dodala Voldřichová.

Výstava betlému je opět k vidění v Muzeu Podblanicka
Benešov – Výstavu betlémů, tentokrát s názvem Kristus Pán se narodil, je již nyní možné si prohlédnout v Muzeu Podblanicka. I když název odkazuje na moravskou lidovou koledu, prezentované betlémy pocházejí z české strany Českomoravské vysočiny, konkrétně z Poličky. Expozice je přístupná až do 6. ledna vždy od úterý do soboty od 9 do 16 hodin. Zájemci ale musí počítat s hodinovou přestávkou na oběd od 12 do 13 hodin. Výstavu bude možné navštívit i na Štědrý den od 13 do 17 hodin. Následně také 25. a 26. prosince opět od 9 do 16 hodin.