Pohřby vlašimských Auerspergů přiblíží přednáška
Vlašim - Přednáška historika Muzea Podblanicka Jindřicha Nuska s názvem Vlašimské pohřby Auerspergů se uskuteční v úterý 9. ledna od 17 hodin v prostorách muzea na zámku ve Vlašim. Odborník na historii připomene rituály posledního rozloučení se členy rodu knížat z Auerspergu, kteří vlastnili Vlašim a byli v 18. a 19. století ukládáni v kostelní kryptě i pohřební kapli na hřbitově. V kulturně-historických souvislostech se Jindřich Nusek zaměří na pohřby druhé poloviny 19. století, kdy byl ve Vlašimi slavnostně pochován Adolf Auersperg. Adolf Auersperg nebyl jen řadovým členem význačné šlechtické rodiny, ale zastával také funkci rakouského premiéra. Auerspergské téma tak zahájí další cyklus odborných přednášek v Muzeu Podblanicka a zároveň je jednou z prvních akcí letošního bohatého programu, které se bude vztahovat k 700 letům první písemné zmínky o Vlašimi.


Drátovat naučí ve škole
Neveklov – Drátování pro začátečníky připravuje na čtvrtek neveklovská Základní škola Jana Kubelíka. Kurz se koná od 18 do 20 hodin v keramické dílně školy.

Stavba plotu omezí dopravu
Benešov – Od 20. ledna má stavebník u domu v Křižíkově ulici poblíž Marianovic povoleno přechodně upravit kvůli stavbě oplocení tamní silniční provoz. Změna potrvá do 31. března.

Sbor měl první vystoupení
Benešov – Premiérový a současně i první letošní veřejné vystoupení měl nový pěvecký sbor Domu dětí a mládeže Benešov pod vedením Aleny Vašákové. Konal se první lednovou středu v sále Českobratrské církve evangelické v Husově ulici v Benešově. Zazněly také pohádkové motivy Zdeňka Svěráka nebo kánon Viva la musica a další skladby. Program oživily také klavírní skladby, příčná flétna a především flétnový soubor DDM Consort Novum pod vedením Petry Křišťálové, který zahrál výběr renesančních skladeb a tradicionálů.