Ekocentrum pořádá seminář

Vlašim – Dvoudenní seminář týkající se environmentální výchovy a vzdělávání pořádá tento týden Podblanické ekocentrum. Čtvrtek bude věnován didaktice, v pátek je na programu tvorba vlastních výukových pomůcek. Seminář je určen nejen pro učitele, přihlášky posílejte na jana.dufalova@csop.cz nebo volejte 739 320 698. (jvr)

Čerčanští předškoláci se rozloučí se školkou

Čerčany – Poslední šanci navštívit expozici výtvarných dětských prací máte tento týden v Infocentru v Kulturním domě Čerčany. Výstava, kterou připravila Mateřská škola Čerčany, bude ke zhlédnutí ve čtvrtek a pátek od 8 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin. Tento týden zároveň proběhne rozloučení předškoláků Loučíme se s tebou, školičko, při níž budou pasování na školáky. Slavnostní setkání se koná ve čtvrtek v 17 hodin v kulturním domě. (jvr)

Mozartova hudba se ponese kostelem sv. Havla v Poříčí

Poříčí nad Sázavou – Srdce milovníků vážné hudby zaplesá v neděli v Poříčí nad Sázavou. Vychutnat si komorní hudbu v prostorách kostela sv. Havla můžete od 17 hodin. Vystoupí členové komorního orchestru Musica academica pod vedením Jana Popelky houslové sólo zahraje Šárka Pokorná. Na programu jsou skladby Wolganga Amadea Mozarta a Modesta Petroviče Musorgského. (jvr)

Tloskov otevře své dveře

Neveklov – Den otevřených dveří se zítra od 9 do 15 hodin koná v Centru sociálních služeb Tloskov, které poskytuje péči lidem, kteří se kvůli svému zdravotnímu stavu, zejména mentálnímu postižení, ocitli v nepříznivé situaci. Zájemci se blíže seznámí se službami zařízení, terapiemi a volnočasovými aktivitami klientů, prohlédnou si prostory centra včetně bydlení a farmy. Součástí programu je vystoupení zpěvačky Heidi Janků, předvedení práce psovodů a ukázka historického šermu. Během dne si návštěvníci mohou zakoupit výrobky ze zdejších dílen. (jvr)

DeFormace premiérově uvede vesmírnou scifi komedie

Benešov – Premiéra divadelní hry Futurum čeká v pátek Divadelní soubor deFormace. Na prknech Městského divadla Na Poště v Benešově se vesmírná crazy scifi komedie začne odehrávat v 19.30 hodin. Spolu s novou hrou se publiku zároveň představí noví herci ochotnického divadelního souboru z Benešova, který se věnuje především autorskému divadlu. (jvr)

Woskovky uzavřely tento týden hernu

Sázava – Sázavský spolek pro děti a rodiče Woskovky upozorňuje, že hernička v jeho prostorách je tento týden uzavřená. Do konce měsíce bude otevřena pouze ve dny, na které se předem přihlásí alespoň tři děti. (jvr)

Sázavané si adoptují stromy ve městě

Sázava − Obrovský zájem mezi občany vyvolala akce Adoptuj si svůj strom. Město minulý týden vyzvalo zájemce, aby mu pomohli pečovat o stromy − zalévat je či stříhat mladé větvičky. „Adoptovaných stromů jsou mraky. I když nemají cedulky se jmenovkami, které si adoptivní rodiče dřevin vyzvedávají na městě, vidím, jak je lidé zalévají. S touto myšlenkou přišla radní Jitka Šišáková. Takový zájem jsme nečekali, hodnotíme to jako jeden z nejlepších nápadů poslední doby,“ pochvaluje si Bohuslav Vtípil, místostarosta Sázavy. Město letos nově vysadilo víc než pět set stromů, v řádu stovek probíhala i loňská výsadba, takže míst, kde se milovníci přírody mohou realizovat, je hodně. Do akce se zapojili jak jednotlivci, tak místní školka či školní družina.

Rybáři si některé úlovky ze soutěže smí ponechat

Sedlečko – Rybářská soutěž se uskuteční v sobotu na rybníku v Sedlečku poblíž Neustupova. Účastníkům se bude započítávat součet délek všech úlovků, ponechat si budou moct jednoho kapra o délce nad čtyřicet centimetrů, lína nad dvaadvacet centimetrů a plevelné ryby. Tradiční akce odstartuje s úderem šesté hodiny ranní a skončí hodinu po poledni, zápisné činí 100 korun. Na závěr soutěže proběhne losování o ceny. (jvr)

Votické děti sehrají pohádku O nemocné Františce

Votice – Na vystoupení dramatického kroužku pro všechny školáky Hrajeme si s divadlem zve diváky Rodinné centrum Oříšek z Votic. Pohádku O nemocné Františce sehraje třináct dětských herců. Své umění předvedou rodinným příslušníkům i kamarádům v neděli 18 června v 17 hodin v prostorách centra. (jvr)

Vodní plocha či relaxační zóna, řeší v Bystřici

Bystřice – Využití prostoru náhonu po dokončené opravě hráze na Zájezdku budou zítra řešit v Bystřici. Veřejné projednání alternativní studie tohoto prostoru se uskuteční v 16.30 hodin v zasedací místnosti Městského úřadu Bystřice. Jedna varianta dokumentu upřednostňuje vodní plochu, zatímco druhá relaxační prostor na úkor vodní plochy. „Přijďte se všichni seznámit s předloženými variantami řešení a společně pomoci vybrat takové řešení, které by co nejlépe vyhovovalo potřebám co největšího počtu občanů,“ vyzývá město. (jvr)

Poklady z první světové války shánějí ve Voticích

Votice – Městské kulturní centrum Votice chystá na konec září výstavu ke stému výročí založení republiky. Při té příležitosti vyzývá občany z Voticka a okolí, aby se již nyní podělili o poklady, které najdou doma, nebo o své vzpomínky. Centrum uvítá dokumenty, fotografie a další zajímavé předměty z období první světové války a let 1918 až 1938. „Mezi exponáty, které již máme shromážděné, patří například deníček legionáře, ešus amerického vojáka, peníze nebo výuční list,“ uvedla Jaroslava Pokorná, ředitelka Městského kulturní centra. Artefakty mohou lidé zanést přímo do něj nebo se ozvat ředitelce centra na e-mail jaroslava.pokorna@votice.cz nebo telefon 775 683 306. Po ukončení výstavy budou předměty vráceny majitelům. (jvr)