Ve Vrchotových Janovicích pořádají sběrný den

Vrchotovy Janovice – Velkoobjemový a nebezpečný odpad mohou občané městysu Vrchotovy Janovice odložit v sobotu od 7.30 do 14 hodin na stanovišti u nádraží. Mezi velkoobjemový odpad patří například starý nábytek, podlahové krytiny, sanitární keramika, kola a matrace. Nebezpečným odpadem jsou myšleny motorové oleje, barvy, zářivky, léky, staré lednice, rádia, televize apod. (vrt)

Týnečtí šetří životní prostředí, loni odevzdali tisíce kilogramů starých elektrospotřebičů

Týnec nad Sázavou − Občané Týnce nad Sázavou loni odevzdali k recyklaci 13 537,48 kilogramů starých elektrospotřebičů. "Výrazně jsme tím ulevili životnímu prostředí. Naše obec obdržela certifikát vypodívající o přínosech třídění a recyklace elektrozařízení. Z něj vyplývá, že jsme snížili produkci nebezpečného odpadu o 168,26 tun a kromě elektřiny a ropy jsme ušetřili 807 m3 vody, což je množství, které spotřebujeme při 11 tisících sprchování," uvedla Lenka Morávková, tisková mluvčí města. (vrt)

Děti a jejich rodiče budou závodit ve střelbě

Benešov − Otevřené střelecké závody pro neregistrované střelce pořádá tuto sobotu Dům dětí a mládeže Benešov. Zájemci si zasoutěží ve střelbě ze vzduchové pušky a pistole a zároveň se seznámí s činností střeleckého kroužku, který při DDM funguje. Akce začíná v 8.30 hodin, je nutné se přihlásit předem. Vstupné činí 20 korun, pro členy kroužku je zdarma. S sebou si nezapomeňte vzít přezůvky. (vrt)

Večerní prohlídky na Konopišti lákají návštěvníky

Konopiště − O letošní novinku na Konopišti, večerní prohlídky apartmánů vévodkyně Žofie z Hohenbergu, roz. Chotkové, je nebývalý zájem. Zámek proto včera přidal další červnový termín prohlídky − středu 13. června od 19 hodin. Je nutné se předem rezervovat na telefonu 317 721 366 nebo e-mailové adrese konopiste@npu.cz. Prohlídka nově zpřístupněných pokojů v západním křídle památky trvá přibližně hodinu a půl a kapacita činí dvacet osob. V tomto měsíci se tato akce uskuteční ještě jednou a to 20. června, o prázdninách jsou tyto netradiční prohlídky v plánu každou druhou středu. Zámek však vzhledem k pozitivním ohlasem od návštěvníků, kteří již okruh absolvovali, a zvýšeném zájmu o ně uvažuje o přidání dalších termínů. Od narození vévodkyně letos uplyne 150 let. (vrt)