Do sedmého ročníku celostátní, internetové, hlasovací ankety, se stromořadí dostalo společně s dalšími 91 nominovanými. Motivem byla snaha o záchranu stromů před neuváženým kácením. Obava se objevila po té, co bývalé vedení Benešova vyhlásilo architektonickou soutěž na přestavbu Masarykova náměstí. Nejlepší, komisí vybrané návrhy, totiž přinesly i redukci zeleně nebo její přemístění k jedné straně náměstí.

Plůtky mají ochránit před lidmi i psy

Benešov – Trvalky a sezónní rostliny přibyly na záhonky u chodníku před objektem Zeleného stromu na Malém náměstí. Podzimní úpravy přinesly především vyšší ochranu záhonů před vstupem lidí a psů. K záhonkům totiž přibyly také plůtky. „Právě lidské šlápoty a psí exkrementy způsobily postupnou degradaci a úhyn zasázených rostlin,“ uvedla Helena Kaňková, vedoucí odboru rozvoje města a správy majetku. Práce se uskutečnily v rámci rekultivace městské zeleně. Při tom celý, nad chodník vyvýšený truhlík obklopující záhon, pracovníci TS Benešov vyspravili a odtěžili z něj letitou zeminu společně s torzy rostlin.

Ekologicky myslet může každý

Benešovsko – Je na čase rozloučit se s dobou plastovou „životem na jedno použití.“ To je vzkaz, který prostřednictvím kampaně #dostbyloplastu, předává obyvatelům Ministerstvo životního prostředí. To chce s restauracemi a občerstveními v nákupních centrech, kavárnami nebo fast foody uzavřít dobrovolné dohody a docílit toho, aby zákazníci měli možnost se plastového nádobí vzdát. A přitom nemuseli za alternativy platit nic navíc. Celosvětová produkce plastů je proti 60. letům minulého století dvacetkrát vyšší. V roce 2015 celý svět vyprodukoval 322 milionů tun plastů a v roce 2035 to má být už 644 milionů tun.

Děti si prohlédly sanitku záchranářů

Benešov – Práci zdravotníků si měly možnost prohlédnout pěkně zblízka také děti z benešovské mateřské školy Berušky v Táborské ulici. Sanita Zdravotnické záchranné služby Benešov kvůli tomu zastavila přímo na zahradě mateřinky. Dva záchranáři ukázali dětem vybavení, které s sebou pro záchranu lidských životů vozí a poradili jim také, jak si správně zapamatovat čísla záchranného systému.