Realizace projektů s názvy Efektivní a transparentní úřad a Efektivní řízení příspěvkových organizací Městský úřad Benešov dokončil v posledních měsících tohoto roku. Oba projekty spolufinancoval regionální operační program. I ten má své označení číslicí 28 a oficiálně se jmenuje Specifické informační a komunikační systémy a infrastruktura II.

Národní symbol roste v centru, dejte mu svůj hlas

Benešov – Pátek 4. ledna 2019 bude posledním dnem, kdy budou moci benešovští patrioti prokázat kladný vztah ke svému městu. Do té doby bude fungovat na serveru ekologického hnutí Arnika hlasovací soutěž s názvem Alej roku 2018. Ta, o níž je řeč, roste na Masarykově náměstí a se vlastně o lipové stromořadí, které kolem centrální části náměstí vytváří ovál. Do sedmého ročníku celostátní, internetové ankety, se benešovské stromy dostaly společně s dalšími 91 nominovanými alejemi. Motivem byla snaha o záchranu stromů před neuváženým kácením. Obava se objevila po té, co bývalé vedení Benešova vyhlásilo architektonickou soutěž na přestavbu Masarykova náměstí.

Požární nádrž půjčí město zájemci do roku 2024

Benešov – Má někdo zájem půjčit si pozemek 1840 metrů čtverečních, na němž v Bedrči, benešovské místní části, leží požární nádrž? Právě tahle otázka vyplývá z dokumentu, který na úřední desce vyvěsila radnice. Její záměr na uzavření dodatku ke smlouvě o výpůjčce pozemku vychází z toho, že původní smlouva o výpůjčce z 28. února 2013 pozbude napřesrok platnosti. Nová smlouva má trvat do 28. února 2024.

Betlémy a sáňky ukáží v Třebešicích

Třebešice – Výstavu betlémů a sáněk, které bezpochyby patří k zimě a Vánocům, mají po roce znovu na zámku v Třebešicích nedaleko Divišova. Betlémy, které jsou umístěné v bývalé konírně citlivě restaurovaného třebešického zámku, vystavují majitelé, rodina Valdova, každoročně. Letos už popáté. Znovu se mezi exponáty objevují také výrobky školáků z Teplýšovic a Divišova. Výstava je přístupná ve dnech 22. a 26. prosince, vždy od 12 do 17 hodin. Sbírka tamních betlémů vznikla v době, kdy děti majitelů zámku vyráběly a rodičům věnovaly tyto symboly Vánoc. Později přibyly také sáňky.

Zapějí koledy, rozdají i betlémské plamínky

Chvojen – Staročeské Vánoce, jak organizátoři ze sdružení Přátelé Chvojna akci nazývají, se v chvojenském kostelíku sv. Jakuba a Filipa konají v pondělí 24. prosince. Místo vzdálené pět kilometrů od Benešova, objevili už před čtyřmi tisíci lety Keltové a podle organizátora oblíbené akce Václava Potůčka, právě tam čerpali energii. Na Staročeské Vánoce se zpíváním koled za doprovodu orchestru, odkud je možné si odnést i betlémské světlo, je ale potřeba přijít dříve, než v 11 hodin. Kostel není příliš velký a bývá pravidlem, že se dovnitř, nedostanou všichni. Akce se koná už dvacet let.

Při adventu v Pyšelích budou myslet i na ekologii

Pyšely – Naprosto jednoduše a výstižně se jmenuje další akce, která se uskuteční v neděli 23. prosijce na náměstí – 4. advent v Pyšelích. Všechno podstatné a připravené organizátory z místní radnice a Sboru dobrovolných hasičů Pyšely, odstartuje v 16 hodin. Akce je vhodná nejen pro dospělé, ale také pro jejich potomky. Celý večer se ponese v duchu jednoduché říkanky se zajímavým, závažným obsahem a poselstvím – Přineste si hrneček, rozsvítí se stromeček! jím v podstatě návštěvníkům vzkazují, že není dobré používat na všechno plasty a že i v Pyšelích šetří přírodu. Kdo si hrneček zapomene, tomu ho pořadatelé půjčí a předají i betlémské světlo. Vánoční sváteční slovo bude mít herec Jan Čenský.

Na nádvoří zámečku přijdou koně a budou mlsat

Vysoká Lhota – Krmení koní dobrotami, tedy ovocem, zeleninou nebo sušeným, nikoliv čerstvým pečivem, se může na nádvoří zámečku ve Vysoké Lhotě zúčastnit každý. Stačí, když v úterý 25. prosince na Boží hod vánoční dorazí před 15. hodinou na uvedené místo nedaleko Čerčan. Setkání nad svařeným vínem a také krmení koní dobrotami, které s sebou přinesou lidé, tedy jablky nebo třeba i hruškami, mrkví nebo sušeným, nikoliv čerstvým pečivem, organizuje Martin Hanuš. Jeho koně a také s nimi související jezdecké vybavení, využívají při natáčení pohádek filmaři.

Prezidentův vlak zastaví v Benešově

Benešov – Také město u Konopiště se stane v sobotu 22. prosince součástí rekonstrukce příjezdu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka z exilu zpět do vlasti. Vlak dorazí na benešovské nádraží v 11.27 hodin, před ním tam ale zastaví vlak doprovodný. Přítomné pobaví dechový orchestr Vranovanka a folklórní soubor Benešáček. Prezidenta po příjezdu do Benešova přivítají zástupci vedení města a pěvecký sbor základní umělecké školy. Vlak odjede na Prahu ve 12.12 hodin.