Umění skleněné laboratoře uvidí zájemci v Sázavě
Sázava – Glass Lab Session – Skleněná laboratoř. Právě tak se jmenuje výstava zaměřená na využití industriálně vyráběného skla a prostřednictvím něj předmětů převedených do uměleckých artefaktů, skleněných soch, instalací či designu. Výstavu v sázavské Huti František organizuje obecně prospěšná společnost Cesty skla a potrvá až do 25. února. Vystavujícím umělci jsou Korejec Song Mi Kim, Brazilec Ricardo Hoineff, Maďaři Dóra Varga a Anett Biliczki a také tuzemští umělci Stáňa Procházková, Jiří Liška a Markéta Váradiová.

Daněk pozve na tancovačku, kde lze vyhrát také daňka
Vranov – Celkově už osmadvacátý myslivecký ples chystají na sobotu 20. ledna členové vranovského mysliveckého spolku Daněk. Bohatá tombola bude mít znovu kolem dvou stovek cen včetně dvou daněl, páru divokých prasat a dvojice srnek. Tance s vranovskými nimrody se na parketu místního pohostinství účastní až 150 lidí. Ples bude podle organizátora Zdeňka Vožického znovu a to už devět let nekuřácký. Myslivecký spolek Daněk Vranov má osmnáct členů, celá polovina se pravidelně účastní i bálu. K tomu jim od 20 hodin zahraje kapela (Po)Krok.

V Benešově zatančí i Onder s Batulkovou
Benešov - Nejspíš předčasným vrcholem plesové sezony bude bál města Benešova. Koná se v Kulturním domě Karlov v pátek 12. ledna. Večerem hosty slovem provede tanečník a moderátor Jan Onder a herečka Dana Batulková. K tanci a poslechu zahraje hostům reprezentačního plesu města kapela Horváth Band, na pódiu se ale objeví i Miro Žbirka a jeho skupina. Předtančení zajistí talenty z benešovské Taneční školy Salta a ukázky z nejpopulárnější televizní taneční show Stardance zase moderátoři večera. Na parketu to pak se známým tanečníkem a moderátorem zase při sambě pěkně roztočí finalistka poslední řady Stardance, Veronika Lálová. Ples startuje ve 20 hodin. Letos třiatřicetiletý Jan Onder vystudoval pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a kromě toho, že se prosadil i na obrazovkách televize, je také vedoucím sokolovského klubu sportovního tance a vede i kurzy tance pro začátečníky.Myslivci z Pecerad zatančí v Týnci
Týnec nad Sázavou - Vždy až pět stovek návštěvníků přiláká každoročně tradiční ples Mysliveckého sdružení Háj Pecerady a to se očekává znovu také v sobotu 13. ledna. Koná se v týneckém kulturním domě a celkově to bude už jeho čtyřiapadesátý ročník. Tanečníkům i těm, kteří raději klábosí se známými a na parketu se objevují jen sporadicky, zahraje kapela Coda a to od 20 hodin. Tradice mysliveckých bálů sahá poměrně daleko do historie. V roce 1963 se peceradská organizace spojila se spolkem myslivců z Bukovan a právě tehdy začala zmiňovaná tradice. Podle člena sdružení Zbyňka Bartla se ale plesy samostatné organizace peceradských myslivců konají ještě déle. Už od roku 1956. Pro hosty sobotního plesu připravili myslivci, jichž je v Háji Pecerady registrovaných třiatřicet, tradiční tombolu, sestavenou z vlastních úlovků. Proto mezi cenami nebudou znovu chybět divočáci, daňci, bažant či divoké kachny.

Při přednášce vzpomenou Emanuela Rádla
Týnec nad Sázavou - Vlastivědný spolek Týnec připravuje na čtvrtek 18. ledna přednášku Matěje Moravanského. Začne ve velké zasedací místnosti městského úřadu tradičně v 17.30 a nese název Svoboda Emanuela Rádla. Rádl studoval na Gymnáziu Benešov a později byl významný český biolog a zastánce Masarykova kritického realismu.

V domě dětí si vyrobí sněžítko
Benešov - I když zima už není, co bývala, připravují pracovnice Domu dětí a mládeže Benešov akci s názvem Zimní tvoření. Koná se v klubovně domu dětí v benešovské poštovní ulici ve středu 17. ledna od 14 do 16 hodin a je určena žáků ze základních škol. Na akci Zimní tvoření zaplatí účastníci dvacetikorunu a vyrobí si při ní „sněžítko.“

Na trampy narazíte také v muzeu
Jílové u Prahy - Pro vyznavače romantiky atraktivní expozici sestavili pracovníci Regionálního muzea Jílové u Prahy. Nese název Trampové ve Zlatém kaňonu a začne v sobotu 13. ledna. Komorní výstava zmapuje život v trampských osadách ve Zlatém kaňonu řeky Sázavy a obsahuje nejen fotografie. Potrvá do 18. března.

Obrazy Zdeňka Paďoura vystavují v poliklinice
Benešov - Do pátku 26. ledna mohou zájemci o malířské umění Zdeňka Paďoura spatřit v Městské výstavní síni na benešovském Malém náměstí jeho retrospektivní výstavu. Autorovi učarovala francouzská Provence a holandská krajina plná květinových lánů a větrných mlýnů. Věnuje se konkrétním tématům i abstrakci.