Začalo období odložených štěňat, míní útulek

Maršovice – Psí útulek v Maršovicích hlásí začátek smutného období. Pravidelně každé jaro totiž pracovníci útulku evidují zvýšený výskyt odložených štěňat. To se potvrdilo i tento týden, kdy se ve středu (22. 3.) v Sázavě objevila tři odložená štěňata, dva psí kluci a jedna fenka, pravděpodobně v pátém až šestém týdnu života. Pejsky bude útulek nabízet k adopci až ve chvíli, kdy budou samostatní, správně vykrmení a zdraví. Aktuálně malé psíky jejich noví ošetřovatelé nechali odčervit, posléze je čeká očkování.

Ceny benzinu i nafty na Benešovsku pomalu klesají

Benešovsko – Ceny pohonných hmot jsou na Benešovsku levnější v porovnání s minulým týdnem. Aktuálně řidiči v okrese benzín nakoupí za 32,27 korun, naftu na pumpách seženou průměrně za 31,76 korun za litr. Z celých středních Čech je ale Benešovsko stále nejdražší. Nejlevnější benzín a nafta je na Mělnicku.

Přečtěte si: Muž ohrožoval na Benešovsku zbraní dvě ženy

Hledají stromy s příběhem pro soutěž Strom roku

Benešovsko – Přestože Benešovsko na svém území má řadu starých stromů, které stojí za zmínku, v uplynulých ročnících ankety Strom roku neobsadily žádné z dvanácti míst. Naposledy se v této celorepublikové soutěži umístil Měchnovský dub v roce 2010 na pěkném čtvrtém místě. Zájemci, kteří by chtěli podpořit jakýkoliv významný strom okresu, mají aktuálně možnost. Soutěž Strom roku zahájili pořadatelé v úterý tento týden. Anketa je příležitostí, jak získat pro strom odborné ošetření, nebo finance na výsadbu nových stromů.

Na setkání mluvili o Podblanicku

Votice - O Malém Blaníku včera (23. 4.) večer mluvil na zajímavém setkání historik a ředitel Muzea Podblanicka, Radovan Cáder. Přednáška, která se věnovala i dalším historickým faktům kolem Podblanicka, začala v 18 hodin v refektáři bývalého kláštera ve Voticích. Akci připravil zdejší Vlastivědný klub, který se od roku 1982 věnuje pořádání přednášek s vlastivědnou tématikou. Členové spolku se také zasloužili o soupis a fotodokumentaci památek z blízkého okolí. Díky jejich práci vznikla expozice o minulosti Votic, která je umístěná ve staré, votické radnici.

O stresu promluví na přednášce

Benešov - Jak vzniká stres či psychická bolest? To prozradí přednáška Jitky Říhové v Mateřském centru Hvězdička, které sídlí na benešovském Masarykově náměstí. Akce začne dnes (24. 3.) od 18 hodin a účastníci se společně s přednášející pobaví o tom, jak mohou lidé manipulovat s psychikou. Zúčastněné Jitka Říhová také naučí, čím je možné se nepříjemných pocitů zbavit, jak přestat manipulantům podléhat a především, jak se obdobným situacím vyvarovat. Přednáška bude teoretická i praktická, během akce si totiž zájemci vyzkouší, jak na stres reagují.

Čtěte: Věra Špinarová zkolabovala na jevišti v Čáslavi. Její stav je prý vážný