Povidlový koláč ochutnalo rekordní množství turistů
Benešov – Tolik lidí, kolik se jich v sobotu 7. dubna sešlo při Pochodu za povidlovým koláčem, organizátoři ještě nikdy nenapočítali. A přitom se „povidlák“ šel už po devětatřicáté. „Ano, přišel rekordní počet lidí. Bylo jich 3709,“ potvrdil organizátor z KČT Benešov, Milan Crhák. Ten za zájmem veřejnosti o chůzi na sedmi trasách od 7 do 100 kilometrů vidí především skvělé počasí. „Trochu jsme se obávali, že účast na našem pochodu poznamená souběžně konaná akce na Okoři, ale to s naštěstí nepotvrdilo,“ dodal Milan Crhák s tím, že to nejspíš bylo naopak.

Při přednášce u Švihova pohovoří o bolenu dravém
Hulice – Na své si ve Vodním světě u Hulic přijdou především rybáři. Při přednášce ve středu 11. dubna tam nové poznatky o reprodukci bolena dravého, vyzkoumané na přehradní nádrži Švihov, přednese Marek Šmejkal, pracovník Hydrobiologického ústavu z Oddělení ekologie ryb a zooplanktonu. Mladý vědec se zabývá příčinami a následky různých migračních strategií bolena dravého. Samci tohoto kaprovitého druhu totiž připlouvají na trdliště dříve a odplouvají později, než samice. „Kaprovité druhy mají dobře vyvinutý čich, zaměřuji se proto i na možnost, že samice feromony signalizují samcům svoji připravenost,“ míní Šmejkal.

Zvídaví se vypraví na exkurzi do nemocnice
Benešov – Den otevřených dveří Gynekologicko – porodnického oddělení Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, mohou využít ve čtvrtek 12. dubna ti, které zajímá vybavení zdravotnických pracovišť, kde na svět přicházejí miminka. Exkurze se koná od 13 do 15 bude a bude následovat po slavnostním oficiálním otevření nových porodních boxů a také rekonstruované a rozšířené nemocniční lékárny. Gynekologicko-porodnického oddělení benešovské nemocnice najdou zvídaví v prvním patře pavilonu G.

V Galerii Karlov představí svou grafiku Jiří Suchý
Benešov – Na výstavu grafiky významného všestranně nadaného umělce Jiřího Suchého, se mohou těšit jeho příznivci z Benešova. Při slavnostní vernisáži, která se koná v Galerii Karlov ve čtvrtek 19. dubna od 17 hodin se hosté galerie potkají také přímo s autorem, Jiřím Suchým. Ten je nejen divadelníkem, hudebníkem, textařem, básníkem, skladatelem a spisovatelem, ale současně také filmařem, grafikem, výtvarníkem i divadelním režisérem a také sběratelem. Jiří Suchý společně s předčasně a tragicky zemřelým muzikantem Jiřím Šlitrem v roce 1959 založili dodnes fungující Divadlo Semafor.