Současně připomněl, že získaný počet hlasů by v předešlém ročníku soutěže s přehledem stačil na celostátní druhé místo. Alejí roku 2018 se z 92 nominovaných stala ta sokolovská, nazvaná Alej přátelství u jezera Medard. Čítá 100 dubů a roste v místech bývalého povrchového dolu.

Výluky na Vlašimce naplánovali na léto

Vlašimsko – Nejen kvůli stavbě koridoru na trati z Prahy do Tábora, ale také kvůli údržbě trati číslo 222 z Benešova do Trhového Štěpánova, přijdou letos cestující dočasně o své spoje. Do cíle své cesty se pak dostanou díky náhradní autobusové dopravě. Plán výluk na železnici stanovila Správa železniční dopravní cesty. Nejvíce jich čeká na Vlašimce, jak se trati do Trhového Štěpánova říká, v srpnu a září. Druhý prázdninový měsíc vlaky nepojedou nepřetržitě šest dnů, v září pak po dobu 14 dní. Při pravidelné údržbě pracovníci SŽDC vymění kolejnice a pražce, které už mají za sebou svou životnost a také například upraví štěrkového lože.

Staré, opotřebované mapy nahradily novými

Benešovsko – I když místo papírových map slouží lidem stále častěji ty digitální a mnozí se v přírodě orientují už jen díky GPS, své místo a příznivce klasické zobrazování území, stále má. Také proto takto založení turisté vítají, že jsou informační místa v obcích a městech vybavená velkoplošnými, povětrnosti odolnými mapami. Už 15 let. Doba jejich služby se na nich, kromě vandalů, citelně podepsala. Původní mapy tak už dosloužily v Xaverově, Týnci nad Sázavou a Křečovicích. Sídla ve spolupráci s neziskovou organizací Posázaví nechala vyrobit nové, aktuální mapy.

K čištění řeky Sázavy vyzvou také školáky

Posázaví – Nejen širokou veřejnost, ale také děti ze škol na Kácovsku, Sázavsku a Týnecku vyzvou k pomoci při gruntování v okolí řeky v jejich bezprostředním okolí organizátoři projektu Čistá řeka Sázava. Ta se bude konat od 12. do 14. dubna už počtrnácté a stejně tak dlouho u toho je zakladatel tradice, obecně prospěšná společnost Posázaví. Dobrovolníci budou znovu uklízet také své obce a přítoky Sázavy. „Zapojení školáků do projektu přispěje nejen ke zlepšení jejich vztahu k místu, kde žijí, ale usnadní to i práci dalším dobrovolníkům, kteří se tak budou moci soustředit na sbírání odpadků v jiných lokalitách,“ uvedla ředitelka obecně prospěšné společnosti Posázaví Bohunka Zemanová.

Hlásit se mohou jen v lednu

Benešov – Pouze do posledního lednového dne se mohou na radnici hlásit zájemci o pronájem městských bytů v rámci dalšího kola nabídek. O bytech se lze více dozvědět na úřední desce. Ubikace pro nové nájemníky jsou po rekonstrukci koupelnového jádra. To staré zedníci odstranili a vyzdili novou koupelnu. Současně opravili omítky, položili novou podlahovou krytinu a bez povšimnutí nezůstala ani elektroinstalace. Tu elektrikáři zrevidovali.